Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Czym jest BIK?

Czym jest BIK?

Data dodania:
2018-05-14 10:14:16

BIK to najważniejsza w Polsce instytucja ułatwiająca ocenę wiarygodności potencjalnych kredytobiorców. Co powinieneś o niej wiedzieć?

 

Jest rok 1991. Raczkujący po transformacji ustrojowej sektor bankowy szuka sposobów na zmniejszenie ryzyka związanego z udzielaniem finansowania nierzetelnym klientom. Kluczowa okazuje się potrzeba wymiany informacji między bankami. Dzięki niej przy ocenie zdolności klientów ubiegających się o kredyty, możliwe ma być rozpoznanie tych, którzy ze spłatą poprzednich nie radzili sobie najlepiej.

 

W odpowiedzi na to zapotrzebowanie pod egidą Związku Banków Polskich powstaje Bankowy rejestr klientów czasowo niewywiązujących się z obowiązań. Po uchwaleniu w 1997 ustawy Prawo Bankowe możliwa stała się swobodna wymiana informacji między różnymi instytucjami, a rejestr przekształcił się w Biuro Informacji Kredytowej. Pod tą nazwą i w tej formie działa do dziś i jest najważniejszą instytucją umożliwiającą badanie wiarygodności kredytobiorców.

 

BIK a polskie prawo

 

Dla działania BIK-u kluczowy jest ustęp 4 artykułu 105 ustawy Prawo Bankowe z 29 sierpnia 1997. To właśnie na mocy tego przepisu banki wraz z izbami bankowymi uzyskały prawo do prowadzenia instytucji, która ma za zadanie gromadzenie, zarządzanie i udostępnianie danych na temat historii kredytowej swoich klientów. Działanie BIK-u reguluje ponadto Ustawa o ochronie danych osobowych, która każdemu konsumentowi pozwala na wgląd do przechowywanych w bazie informacji na jego temat. Obecnie bez żadnych opłat można zrobić to dwa razy w roku.

 

Dane przechowywane w bazie danych Biura Informacji Kredytowej objęte są tajemnicą bankową. Oznacza to, że mogą być przetwarzane jedynie w stopniu niezbędnym do prowadzenia czynności bankowych – a więc w celu oceny zdolności klienta w oparciu o jego historię kredytową.

 

 

Scoring BIK

 

Służy do tego ocena punktowa obliczana dla każdego znajdującego się w bazie konsumenta – tak zwany scoring. Jest on wyznaczany na podstawie porównania profilu danego klienta z profilami osób, które wcześniej otrzymały kredyt. Pod uwagę brane są różne czynniki: ilość złożonych wniosków i zaciągniętych zobowiązań, terminowość w spłacaniu kolejnych rat oraz korzystanie z limitów.

 

Do niedawna scoring podawany był na dwa sposoby:

 

  • jako ocena punktowa – najniższy możliwy wynik do 192 punkty, zaś najwyższy – 631. Średni scoring wynosi zwykle około 500 punktów i ta ocena w zupełności wystarczy, by otrzymać większość kredytów;

  • jako ocena „gwiazdkowa” – w tym wypadku uzyskać mogłeś do pięciu gwiazdek, przy czym wspomniany średni wynik odpowiadał czterem;

 

Od początku tego roku BIK wycofał się jednak z oceny gwiazdkowej.

 

Kto korzysta z BIK?

 

Od początku działalności z bazy danych BIK mogły korzystać te instytucje, które same przekazywały do niej informacje. Najpierw były to tylko banki i SKOK-i, jednak ostatnimi laty do grona użytkowników BIK-u dołączyły także firmy pożyczkowe. Ma to związek z poprawą standardów w sektorze pozabankową i coraz większą dbałością o standard obsługi klientów – w tym zapobieganiem ich nadmiernemu zadłużeniu.

 

Firmy pożyczkowe przy ocenie zdolności kredytowej klienta nadal są jednak mniej restrykcyjne niż banki. Wciąż dostępne są zatem oferty dla osób z niską zdolnością i niekorzystną historią kredytową (w tym https://kredyt-dla-zadluzonych.pl). Z pomocą dobrego doradcy lub korzystając z porównywarek na pewno łatwo znajdziesz pożyczkę dopasowanych do twoich możliwości.

2018-08-03 14:56:43
Weryfikacja pożyczkobiorcy online - w bezpłatnym lub płatnym trybie więcej

W sieci internetowej zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że inna osoba może podszyć się pod nasze dane i wykorzystać je chociażby do wyłudzenia pożyczki. Funkcjonujące jednak na polskim rynku pozabankowym firmy pożyczkowe przeciwdziałają dos...

2018-07-25 11:52:18
Co robić, jeśli jest dług, ale nie ma pieniędzy, żeby go oddać? więcej

Zwykle w przypadku pożyczek otrzymywanych w firmach mikrofinansowych naliczany jest  wysoki odsetek -1-2% dziennie.  Nie zawsze klienci potrafią znaleźć odpowiednią kwotę na spłatę długu. Powiemy Ci, co zrobić w tej sytuacji.

 

Dl...

2018-07-17 16:07:45
Zadbaj o wizerunek swojej firmy – zadbaj o PR więcej

Komunikacja z klientem, zarówno w formie bezpośredniego dialogu, jak i informacji przekazywanych w postaci działań marketingowych to bez wątpienia jeden z najważniejszych obszarów funkcjonowania każdej firmy. Na szybko rozwijającym się, bar...

LOGO webtree Katalog Ciekawych Stron Internetowych