Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Czystość i higiena w twoim biurze

Czystość i higiena w twoim biurze

Data dodania:
2017-11-13 08:52:57

Steven Kembel wraz ze swoimi współpracownikami z Uniwersytetu w Eugene w stanie Oregon przeprowadził badania w ponad stu pięćdziesięciu pomieszczeniach kilkupiętrowego budynku wielofunkcyjnego zlokalizowanego na jednym z kampusów uniwersyteckich. Specjaliści wzięli pod lupę pokoje wykładowców, biura, korytarze i toalety. Wyniki ich badań są szokujące: badacze wykryli ponad trzydzieści tysięcy różnorodnych bakterii bytujących w ogólnodostępnych pomieszczeniach.

 

O dziwo najwięcej drobnoustrojów nie żyje, jak mogłoby się wydawać, w toaletach i łazienkach, ale... na biurkach i sprzętach na nich umieszczonych! Oznacza to, że regularne mycie dłoni po skorzystaniu z WC nie wystarczy, by uchronić się przed chorobami wywołanymi bakteriami i wirusami. Jak więc ustrzec się przed niechcianymi dolegliwościami? Przede wszystkim należy dokładnie poznać wroga, a dopiero później przystąpić do ataku. Gotowi? Zaczynamy!

 

Biurko - ulubione lokum bakterii

 

Według danych Staples - Business Advantage na naszych biurkach bytuje około dziesięciu milionów bakterii, co oznacza, że stół roboczy jest o czterysta razy brudniejszy niż deska klozetowa! Drobnoustroje bytują na klawiaturze, telefonie, myszce oraz wszystkich innych sprzętach i gadżetach umieszczonych na biurku. Warto pamiętać, że są niewidoczne, dlatego nawet na pozór czysta powierzchnia może być pełna nieproszonych gości. Jak się przed nimi zabezpieczyć? Autorzy badań zalecają regularne mycie rąk i czyszczenie biurka oraz sprzętów. Warto też używać do tego specjalnych preparatów bakterio- i grzybobójczych, które raz dwa rozprawią się z mikrobami.

 

Podłogi i wykładziny - siedlisko roztoczy

 

Dorota Przybysz, zajmująca się m.in. tematyką roztoczy i ich wpływu na zdrowie człowieka, zauważa, że mają się dobrze nie tylko w pościeli i meblach tapicerowanych, jak powszechnie uważamy, ale nie brakuje ich także w wykładzinach, również tych, którymi wyściełane są nasze biura. Przestrzenie biurowe to wbrew pozorem doskonałe miejsce dla rozwoju tych mikroorganizmów. Roztocza mają w nich stały dostęp do pożywienia (wyobraź sobie wszystkie okruchy i fragmenty martwego naskórka, które krążą po open spacie), a temperatura i wilgoć (szczególnie w okresie jesienno-zimowym) stwarzają im idealne warunki do rozmnażania się. Co możemy zrobić, by pozbyć się szkodliwych i alergogennych mikrobów? Przede wszystkim konieczne jest regularne odkurzanie wykładzin dywanowych i ich częste pranie. Z kolei powierzchniom pokrytym płytkami lub linoleum pomogą szorowarki  (https://www.kaercher.com/pl/professional/szorowarki-automatyczne.html). Pamiętajmy, że kluczową rolę w obu przypadkach odgrywa częstotliwość.

 

Klimatyzatory i zanieczyszczenia mikrobiologiczne

 

Badania dowodzą, że powietrze wewnętrzne, czyli takie, którym oddychamy, przebywając, m.in. w biurze, jest pełne zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Znaczną część mikroorganizmów hulających po naszych open space'ach stanowią bakterie, wirusy i grzyby mieszkające na co dzień w klimatyzatorach. Warto o tym pamiętać szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy większości pracowników przydarzają się częste infekcje, a drobnoustroje je powodujące z łatwością przedostają się do powietrza, narażając na zachorowanie również inne osoby przebywające w tym samym pomieszczeniu. Sposobem na utrzymanie powietrza wewnętrznego w dobrym stanie jest oczywiście regularne serwisowanie klimatyzatorów oraz wietrzenie, jeśli architektura budynku na to pozwala. Pamiętaj, że jakość oddychania zależy również od Ciebie - jeśli czujesz się źle lub wiesz, że w Twoim organizmie trwa infekcja - zdecyduj się na pracę z domu lub poproś o zwolnienie. Oszczędzisz innych pracowników i ograniczysz emisję wirusów i bakterii do wspólnego powietrza w biurze.

 

Zanieczyszczenia i drobnoustroje bytujące w przestrzeniach biurowych towarzyszą nam na co dzień, choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich obecności. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach higieny i utrzymywaniu swojego stanowiska pracy w czystości. Takie praktyki pozwolą uniknąć wielu chorób i poprawią komfort w biurze, co z pewnością przełoży się na lepsze samopoczucie i większą efektywność pracy.

Źródła:

  1. ZANIECZYSZCZENIA MIKROBIOLOGICZNE W POWIETRZU WEWNĘTRZNYM, Urszula Gąska-Jędruch, Marzenna R. Dudzińska Zakład Inżynierii Środowiska Wewnętrznego, Wydział Inżynierii Środowiska, Politechnika Lubelska
  2. Dorota Przybysz, Największe znaczenie kliniczne wśród roztoczy mają dwaj najliczniej spotykani przedstawiciele rodziny PyroglyphidaeDermatophagoides pteronyssinus i D. farinae.
  3. https://www.staplesadvantage.pl/inspiracje/zdrowie-i-higiena-w-miejscu-pracy/higiena-w-biurze-szokujace-fakty/

 

2018-10-12 11:46:24
Dach idealny – o czym należy pamiętać? więcej

Dach nad głową. Daje gwarancję bezpieczeństwa, spokój, pewność, że możemy poczuć się dobrze we własnym domu. To synonim ciepła i komfortu. I jedna z najważniejszych części budynku. Dobry dach i komin to coś, o czym powinniśmy pomyśleć już w...

2018-10-12 11:23:28
Włoska kuchnia – za co ją kochamy? więcej

Trudno znaleźć kogoś, kto nie byłby fanem włoskiego jedzenia. Ze słonecznej Italii przybyła do nas pizza, makarony, owoce morza i warzywne, lekkie sałatki. Kuchnia ta ma tyle odsłon, ile regionów jest w kraju. Oto przegląd tych najpopularni...

2018-10-02 14:05:15
Nie tylko jedzenie, ale i dobra zabawa - jak wybrać idealny lokal? więcej

Każdy przynajmniej kilka razy w swoim życiu staje przed koniecznością organizacji przyjęcia w lokalu. Otwartym więc pozostaje pytanie, jak wybrać najlepsze miejsce, aby przyjęcie było udane i na lata pozostało w pamięci zarówno organizatoró...

LOGO webtree Katalog Ciekawych Stron Internetowych