Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Jak się ubierać w różnych zawodach

Jak się ubierać w różnych zawodach

Data dodania:
2017-08-17 19:18:27

Zmieniasz pracę i zastanawiasz się, jak powinieneś ubierać się w nowym miejscu? A może po prostu ciekawi cię, która grupa zawodowa może sobie pozwolić na najwięcej swobody, a jaka nawet latem nie może sobie pozwolić na założenie krótkiego rękawa? Specjalnie dla was zebraliśmy dla was te informacje.

 

Praca biurowa

 

Choć oczywiście istnieją klasyczne zasady mody biurowej, wiele zależy od samej firmy. Może się zdarzyć, że w naszej firmie szef akceptuje dżinsy i sweterki, ale także może wymagać formalnego stroju w postaci garniturów lub kostiumów u kobiet. Aby nie popełnić błędu, obserwujmy jak ubrana jest większość biura i sam szef – i do tego stylu dopasujmy swoje ubranie.

 

- Jeśli to nasz pierwszy dzień pracy, zawsze lepiej przyjść ubranym zbyt formalnie niż za swobodnie, bo może to zostać odebrane jako lekceważenie firmy - komentuje Mateusz Markiel z serwisu praca-strumien.pl.

 

Niezależnie od tego, jak bardzo swobodnie czujemy się jednak w biurze, nigdy nie zakładajmy:

- dresów

- legginsów wraz z bluzkami, które nie sięgają minimum połowy uda

- spódnic i sukienek mini

- cekinów i bardzo błyszczących materiałów

- przezroczystych rzeczy i koronek

- koszulek wyrażających nasze poglądy polityczne czy religijne

- obraźliwych napisów

- butów na bardzo wysokim obcasie i dodatkowym koturnie

- ogromnej biżuterii, która dodatkowo pobrzękuje

- wszystkich rzeczy, które bez problemu założylibyśmy na wieczorną imprezę.

 

Pamiętajmy, że nawet swobodny styl w firmie nie uprawnia nas do tego, by nasza stylizacja była seksowna – tego typu stroje zarezerwujmy na czas po pracy.

 

Warto obejrzeć: Zasady dress codu, jak odpowiednio ubrać się do pracy? [Sablewskiej sposób na modę]

 

Bank i instytucje finansowe

 

Ta grupa pracowników ma zdecydowanie najbardziej wymagający dress code. Od mężczyzn wymaga się pełnego garnituru i stonowanego, bezpiecznego krawata. Nawet w największy upał nie mogą sobie pozwolić na koszulę z krótkim rękawem, która jest półformalna i niewystarczająco elegancka. Do tego klasyczne męskie półbuty, bez żadnych udziwnień i modowych „smaczków”. Z biżuterii – tylko obrączka.

Panie z kolei muszą postawić na kostium lub garnitur. Niedopuszczalny, nawet w największy upał, jest brak rajstop – możemy postawić na bardzo cienkie, 20 lub 15 den, ale są one konieczne. Buty muszą być na niewielkim obcasie, zakrywające palce i piętę. Włosy spięte w kok lub elegancki kucyk, biżuteria minimalna – obrączka, kolczyki-wkręty, ewentualnie delikatny łańcuszek.

Kolory są takie same zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet: koszule białe, jasnoniebieskie lub jasnoróżowe, garnitury ciemne, granatowe lub czarne, bez wyraźnych wzorów.

 

Urzędniczy mundurek

 

Niestety, w stosunku do pracowników urzędów miejskich styliści mają zazwyczaj najwięcej zastrzeżeń. Dotyczy to oczywiście głównie kobiet, których stylizacje bywają zbyt krzykliwe i zdobne. Pierwszym grzechem są za duże dekolty w zbyt błyszczących i zdobnych bluzkach. Do tej pory zdarza się, że petenci trafiając do urzędniczego okienka widzą kobietę ubraną w połyskującą bluzkę ozdobioną przy dekolcie falbankami, z malutkimi rękawkami nie zakrywającymi ramion. Niestety – takie stroje licują z powagą urzędu. Strój urzędnika powinien być zbliżony do stylu bankowego, czyli: minimum kobiecości, maksimum profesjonalizmu.

Drugim grzechem urzędniczego stroju jest nadmiar ozdób – wszelkie duże naszyjniki, wiszące kolczyki, pobrzękujące bransoletki są absolutnie niedopuszczalne. Biżuteria ma być skromna i minimalistyczna, włączając w to pierścionki – najlepiej postawić na obrączkę i delikatny pierścionek z niewielkim oczkiem. Nie nosimy też więcej niż 3 pierścionki łącznie na obu dłoniach.

 

Obsługa klienta sklepowego

 

Pracując w sklepie, swój strój powinniśmy dopasować do charakteru miejsca. Sklep młodzieżowy będzie wymagał swobodnego, luźnego stylu – obcisła spódnica, biała bluzka i kok zbudują dystans pomiędzy nami a klientem, który będzie miał problem nam zaufać. Z kolei w galanterii męskiej nasz strój musi być zbliżony do wymogów stroju dla pracownika sektora bankowego. Pamiętajmy również, by nigdy nie nosić bardzo charakterystycznych modeli konkurencji. Firmy często dają spore rabaty swoim pracownikom, by ci zakładali własnie ich ubrania – warto z tego skorzystać, to nie tylko oszczędność finansowa, ale też łatwiejsze skompletowanie stylizacji.

Perfumerie wymagają od kobiet pełnego, mocnego makijażu i kobiecych, ale formalnych strojów – czarne lub granatowe spódnice lub eleganckie spodnie i firmowe koszulki lub własne koszule. Pamiętajmy, że dla naszego klienta mamy być profesjonalnymi doradcami, a nie konkurować z nimi na stylizacje.

Pracując w sklepach dużych sieci bardzo często dostajemy gotowy „mundurek”. Czasem są to tylko koszulki i bluzy, niekiedy dochodzą do tego także spodnie, a jeśli praca tego wymaga – specjalistyczne obuwie. Choć wiele osób narzeka na to, że nie może pozwolić sobie na indywidualność, z drugiej strony odejmuje to nam problem kompletowania garderoby.

 

Zawody związane z branżą IT

 

Pracując w przedsiębiorstwie tego typu, zwykle możemy sobie pozwolić na dużą swobodę – dżinsy i koszulka z ulubionym zespołem nikogo nie zgorszą, jednak na wszelki wypadek tutaj również zastosujmy zasadę, że dostosowujemy się do reszty grupy. Także tutaj zalecamy jednak rezygnację z epatowania swoimi poglądami w postaci napisów na koszulkach, a w przypadku kobiet – zakładania zbyt seksownych stylizacji. Pamiętajmy, że strój to wyraz szacunku do innych oraz miejsca, w którym pracujemy.

2018-05-15 17:28:08
Na kłopoty często potrzebny jest prawnik więcej

Nie ma takiego człowieka, który nie borykał by się z jakimiś problemami. Co prawda nie każdy ma na tyle poważne problemy, aby musiał korzystać z usług specjalistów, aczkolwiek czasami nawet małe kłopoty potrafią urosnąć do wysokiej rangi, j...

2018-05-14 10:14:16
Czym jest BIK? więcej

BIK to najważniejsza w Polsce instytucja ułatwiająca ocenę wiarygodności potencjalnych kredytobiorców. Co powinieneś o niej wiedzieć?

 

Jest rok 1991. Raczkujący po transformacji ustrojowej sektor bankowy szuka sposobów na zmni...

2018-05-04 10:52:46
Czy pożyczka pozabankowa musi być kosztowna? więcej

Szukasz taniej pożyczki? Być może słyszałeś, że pożyczki pozabankowe są drogie i nie warto z nich korzystać. To tylko część prawdy – w niektórych sytuacjach pożyczka z firmy pożyczkowej może być tańsza od pożyczki z banku. Dowiedz się, jak...

LOGO webtree Katalog Ciekawych Stron Internetowych