Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły 7 grzechów głównych polskich kierowców

7 grzechów głównych polskich kierowców

Data dodania:
2018-10-23 08:55:52

Prawo jazdy jest jak pozwolenie na broń. W nieodpowiednich rękach może być śmiertelnie niebezpieczne. Oto siedem grzechów głównych polskich kierowców.

 

Wymuszenie pierwszeństwa wobec pieszych

 

Choć nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu jest surowo karane - nawet 350-złotowym mandatem oraz dziesięcioma punktami karnymi, to wciąż jedna z podstawowych przyczyn wypadków drogowych w Polsce. Jak to zmienić? Do udziału w zeszłorocznej kampanii edukacyjnej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zaproszono pieszych i kierowców. Poproszono ich, aby spróbowali postawić się na miejscu osoby należącej do drugiej grupy. Konfrontacja przyniosła oczekiwane skutki. Więcej empatii i zrozumienia po obu stronach może przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków na drodze .

 

Jazda bez zapiętych pasów

 

To jeden z najczęściej bagatelizowanych przepisów. A wystarczy chwila nieuwagi, żeby jazda bez zapiętych pasów zamieniła się w jazdę bez trzymanki. W chwili zderzenia pasażer siedzący na tylnym siedzeniu bez zapiętych pasów staje się żywym pociskiem – jego waga nierzadko przekracza nawet tonę!

 

Rozmowa przez telefon bez zestawu głośnomówiącego

 

Musisz odebrać telefon podczas jazdy samochodem? Możesz to zrobić pod warunkiem, że posiadasz zestaw głośnomówiący. Chcesz odczytać SMS-a lub odpisać na wiadomość na Messengerze? Zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu. Przepisy mówią jasno: podczas jazdy zabronione jest trzymanie telefonu w ręku. Za niedostosowanie się do niego możesz otrzymać nawet 200 złotych mandatu oraz 5 punktów karnych, a w razie kolizji lub wypadku ubezpieczyciel będzie miał prawo wypłacić Ci niższe odszkodowanie.

 

Jazda lewym pasem

 

Wielu kierowców zapomina, że ciągła jazda lewym pasem na drogach dwujezdniowych może skończyć się mandatem. Za niedostosowanie się do przepisu nakazującego trzymanie się jak najbliżej prawej strony jezdni kierowca może otrzymać od 20 do 500 złotych mandatu oraz dwa punkty karne.

 

Wsiadanie za kółko po kilku piwach lub „paru głębszych”

 

Nietrzeźwi kierowcy to jedna z największych plag polskich dróg. Kierujący na podwójnym gazie stanowią ogromne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu. Przyłapanym na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu grozi utrata prawa jazdy na czas od pół roku do trzech lat, grzywna w wysokości do 5000 złotych, a nawet areszt od 5 do 30 dni. To nie koniec konsekwencji. Ubezpieczyciel może zażądać od sprawcy zdarzenia zwrotu kosztów likwidacji szkody.

 

Brak ważnych badań technicznych pojazdu

 

Kierowcy nie wykonują badań technicznych pojazdu zazwyczaj z dwóch powodów: przez roztargnienie lub z premedytacją, wiedząc, że auto, którym się poruszają, nie zostanie dopuszczone do ruchu drogowego. Za brak aktualnych badań mogą stracić dowód rejestracyjny i otrzymać mandat od 20 do 500 złotych. Jeśli osoba przeprowadzająca kontrolę stwierdzi poważną usterkę, auto może wylądować na lawecie, za którą zapłaci roztargniony lub nieodpowiedzialny kierowca.

 

Brak OC

 

Choć kierowców prowadzących pojazd bez obowiązkowej polisy OC jest coraz mniej, szacuje się, że po polskich drogach wciąż może poruszać się nawet 100 tysięcy nieubezpieczonych samochodów. Jak znaleźć najtańszą polisę? Skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora OC i AC - https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle dostępnego online.

2019-08-09 18:11:26
Co Ci będzie potrzebne do stworzenia własnej, unikatowej biżuterii? więcej

Niemal każdy z nas nosi w sobie pierwiastek twórczy. Perspektywa stworzenia własnego, nawet niewielkiego wyrobu, wyróżniającego się na tle ogólnodostępnych produktów jest bardzo kusząca. Ogrom inspiracji dostępnych w internecie wypełnia nas...

2019-08-09 17:27:16
Wszystko, co warto wiedzieć o Internecie mobilnym więcej

Łączenie się z siecią za pomocą smartfona to w dzisiejszych czasach standard. Na co zwrócić uwagę wybierając Internet mobilny? Jaką prędkość oferuje ta technologia? Jaki dopasować pakiet danych do swoich potrzeb?

 

Technologia...

2019-07-25 11:35:05
Kredytowy obraz statystycznego Polaka więcej

Banki komercyjne, które działają na terenie naszego kraju, są coraz bardziej otwarte na współpracę z Polakami. Okazuje się, że zobowiązanie kredytowe posiada nawet co drugi dorosły mieszkaniec Polski. Co ciekawe, jesteśmy uznawani za wiaryg...