Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Co zrobić kiedy bank nie chce wymienić zniszczonych pieniędzy?

Co zrobić kiedy bank nie chce wymienić zniszczonych pieniędzy?

Data dodania:
2018-09-28 09:23:30

Naderwane lub sklejone taśmą banknoty z pewnością widziała większość z nas. Jeśli uszkodzenia nie są znaczne, zazwyczaj są one puszczane dalej w obieg. W przypadku poważniejszych zniszczeń mogą być jednak kłopoty z zapłaceniem takim banknotem w sklepie czy w innych miejscach. Wówczas należy udać się do banku i tam go wymienić.

 

Zniszczone banknoty – co należy z nimi zrobić?

 

Wypranie banknotu, rozerwanie go czy innego rodzaju uszkodzenie zdarzyć się może każdemu. Nie oznacza to jednak, że taki banknot zostaje spisany na straty, chociaż zgodnie z przepisami uszkodzone bądź znacznie zniszczone banknoty przestają być prawnym środkiem płatniczym. Według obowiązujących zasad Narodowy Bank Polski zobowiązuje funkcjonujące na terenie naszego kraju banki do wymiany zniszczonego banknotu na nowy, o ile zostaną spełnione określone warunki, a więc zachowało się co najmniej 45% jego pierwotnej powierzchni, a nominał jest możliwy do rozpoznania. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie zawsze otrzymamy nowy banknot odpowiadający wartością temu zniszczonemu. Egzemplarze z zachowaną od 45% do 75% powierzchnią wymienione zostaną za połowę ich wartości nominalnej. Jeśli zaś zachowanych jest ponad 75% powierzchni zniszczonego banknotu, bank zobowiązany jest do wypłaty pełnej jego wartości nominalnej. Warto tu wspomnieć, że zgodnie z zarządzaniem NBP wymianie podlegają banknoty postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione lub uszkodzone w inny sposób, a w tym również w wyniku umieszczenia na nich trwałego napisu, druku, bądź innego znaku. Zasady te dotyczą banknotów polskich.

 

Banknoty, które wyszły z obiegu

 

Trudności z wymianą starych banknotów mogą mieć osoby, które posiadają walutę obcą pozostającą już poza obiegiem. Zdarza się, że narodowe banki zmieniają co jakiś czas emitowane przez siebie banknoty w celu poprawy zabezpieczeń przed fałszerstwem. W takich sytuacjach możliwa jest wymiana przez określony czas starych banknotów na nowe. A co jeśli taki moment przegapiliśmy, a wymiana funtów irlandzkich w kantorze jest niemożliwa? W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak skup starych banknotów możliwy m. in. za pośrednictwem strony https://staragotowka.pl/. W tym przypadku można zdecydować się na jedną z kilku opcji, a więc transakcję osobistą w siedzibie firmy, poprzez zamówienie kuriera po wypełnianiu specjalnego formularza dostępnego na stronie, wysłanie banknotów kurierem albo paczkomatem. Dlaczego skup dolarów amerykańskich czy innych walut, które wyszły już z obiegu, jest dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim ze względu na możliwość wymiany banknotów nie posiadających już wartości nominalnej na gotówkę, a tym samym – na zarobek. Inną ważną kwestią jest wygoda. Sprzedając stare banknoty nie musimy nawet wychodzić z domu, ponieważ możemy skorzystać z pośrednictwa kuriera. Warto przy tym wspomnieć, że obecnie w ten sposób można nie tylko sprzedawać uszkodzone banknoty, ale również kupować złoto i srebro inwestycyjne, co umożliwia m. in. strona https://79element.pl/.

 

 

Co się dzieje ze starymi banknotami?

 

Uszkodzone lub zniszczone w inny sposób banknoty z powodzeniem wymienić możemy na nowe w dowolnym polskim banku. W przypadku walut zagranicznych najrozsądniej jest skorzystać ze specjalnych skupów. A co się dzieje z tego typu banknotami? Ich dalsze losy zależą od tego czy są to waluty podlegające wymianie w bankach centralnych krajów, w jakich zostały wyemitowane, czy też zalicza się je do numizmatów. Pierwszy przypadek dotyczy przede wszystkim waluty z krajów należących obecnie do strefy euro lub wycofanych z obiegu (jak np. funty brytyjskie). Ich wartość zależna jest przede wszystkim od kursu złotówki wobec euro i innych walut. Numizmaty, a więc nie podlegające wymianie banknoty, które nie mają żadnej siły nabywczej, są z kolei wyceniane pod względem ich unikalności, stanu, a także wartości na rynku kolekcjonerskim. Tego typu egzemplarze przeznaczone są do sprzedaży i kupowane przez osoby kolekcjonujące banknoty.

2019-03-22 12:40:13
Rozliczenie podatku liniowego i PIT-36L więcej

Podatek liniowy jest jednym ze sposobów opodatkowania w Polsce. Oznacza możliwość opodatkowania jedną stawką, niezależną od dochodów, która obecnie wynosi 19%. Z zasady polega więc na tym, że podatek zawsze wykazuje tą samą stawkę bez wzglę...

2019-03-18 11:10:52
Lokaty bankowe w praktyce. Po czym poznać dobrą ofertę? więcej

Udało Ci się zgromadzić nadwyżkę finansową i chcesz, by pracowała na zysk? Lokaty bankowe to dobry sposób na pomnażanie kapitału – pod warunkiem wyboru odpowiedniej oferty. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

 

Lokaty bankowe to produkt...

2019-03-04 15:37:22
Link building, content marketing, optymalizacja — podstawy SEO więcej

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarce Google wymaga wiedzy z wielu różnorodnych dziedzin. Tylko łącząc rozliczne działania i wykonując je w sposób zaplanowany oraz regularny jesteśmy w stanie osiągnąć oczekiwany efekt w postaci odpowiedniej p...