Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Czym jest BIK?

Czym jest BIK?

Data dodania:
2018-05-14 10:14:16

BIK to najważniejsza w Polsce instytucja ułatwiająca ocenę wiarygodności potencjalnych kredytobiorców. Co powinieneś o niej wiedzieć?

 

Jest rok 1991. Raczkujący po transformacji ustrojowej sektor bankowy szuka sposobów na zmniejszenie ryzyka związanego z udzielaniem finansowania nierzetelnym klientom. Kluczowa okazuje się potrzeba wymiany informacji między bankami. Dzięki niej przy ocenie zdolności klientów ubiegających się o kredyty, możliwe ma być rozpoznanie tych, którzy ze spłatą poprzednich nie radzili sobie najlepiej.

 

W odpowiedzi na to zapotrzebowanie pod egidą Związku Banków Polskich powstaje Bankowy rejestr klientów czasowo niewywiązujących się z obowiązań. Po uchwaleniu w 1997 ustawy Prawo Bankowe możliwa stała się swobodna wymiana informacji między różnymi instytucjami, a rejestr przekształcił się w Biuro Informacji Kredytowej. Pod tą nazwą i w tej formie działa do dziś i jest najważniejszą instytucją umożliwiającą badanie wiarygodności kredytobiorców.

 

BIK a polskie prawo

 

Dla działania BIK-u kluczowy jest ustęp 4 artykułu 105 ustawy Prawo Bankowe z 29 sierpnia 1997. To właśnie na mocy tego przepisu banki wraz z izbami bankowymi uzyskały prawo do prowadzenia instytucji, która ma za zadanie gromadzenie, zarządzanie i udostępnianie danych na temat historii kredytowej swoich klientów. Działanie BIK-u reguluje ponadto Ustawa o ochronie danych osobowych, która każdemu konsumentowi pozwala na wgląd do przechowywanych w bazie informacji na jego temat. Obecnie bez żadnych opłat można zrobić to dwa razy w roku.

 

Dane przechowywane w bazie danych Biura Informacji Kredytowej objęte są tajemnicą bankową. Oznacza to, że mogą być przetwarzane jedynie w stopniu niezbędnym do prowadzenia czynności bankowych – a więc w celu oceny zdolności klienta w oparciu o jego historię kredytową.

 

 

Scoring BIK

 

Służy do tego ocena punktowa obliczana dla każdego znajdującego się w bazie konsumenta – tak zwany scoring. Jest on wyznaczany na podstawie porównania profilu danego klienta z profilami osób, które wcześniej otrzymały kredyt. Pod uwagę brane są różne czynniki: ilość złożonych wniosków i zaciągniętych zobowiązań, terminowość w spłacaniu kolejnych rat oraz korzystanie z limitów.

 

Do niedawna scoring podawany był na dwa sposoby:

 

  • jako ocena punktowa – najniższy możliwy wynik do 192 punkty, zaś najwyższy – 631. Średni scoring wynosi zwykle około 500 punktów i ta ocena w zupełności wystarczy, by otrzymać większość kredytów;

  • jako ocena „gwiazdkowa” – w tym wypadku uzyskać mogłeś do pięciu gwiazdek, przy czym wspomniany średni wynik odpowiadał czterem;

 

Od początku tego roku BIK wycofał się jednak z oceny gwiazdkowej.

 

Kto korzysta z BIK?

 

Od początku działalności z bazy danych BIK mogły korzystać te instytucje, które same przekazywały do niej informacje. Najpierw były to tylko banki i SKOK-i, jednak ostatnimi laty do grona użytkowników BIK-u dołączyły także firmy pożyczkowe. Ma to związek z poprawą standardów w sektorze pozabankową i coraz większą dbałością o standard obsługi klientów – w tym zapobieganiem ich nadmiernemu zadłużeniu.

 

Firmy pożyczkowe przy ocenie zdolności kredytowej klienta nadal są jednak mniej restrykcyjne niż banki. Wciąż dostępne są zatem oferty dla osób z niską zdolnością i niekorzystną historią kredytową (w tym https://kredyt-dla-zadluzonych.pl). Z pomocą dobrego doradcy lub korzystając z porównywarek na pewno łatwo znajdziesz pożyczkę dopasowanych do twoich możliwości.

2019-01-07 16:59:25
Przedświąteczna gorączka trwa – zobacz, w co zaopatrzyć automaty vendingowe więcej

Coraz więcej osób dba o swoje zdrowie i zmienia swoje nawyki żywieniowe. Z tego względu, nawet w gorączce przedświątecznej obecnie znacznie mniej ludzi niż kiedykolwiek sięga po czekoladowe smakołyki, zamieniając je na smaczne i zdrowe prze...

2018-12-20 19:15:52
Krótki przewodnik, jak wybrać najlepsze witaminy dla dorosłych więcej

Stosujesz suplementy diety? Jeśli tak, znajdujesz się w gronie ponad 70%Polaków, którzy okazyjnie bądź regularnie stosują tego typu preparaty. Pomimo, iż suplementy diety nie są lekami, sięgamy po nie bardzo chętnie – pojawienie się jakichk...

2018-10-23 08:55:52
7 grzechów głównych polskich kierowców więcej

Prawo jazdy jest jak pozwolenie na broń. W nieodpowiednich rękach może być śmiertelnie niebezpieczne. Oto siedem grzechów głównych polskich kierowców.

 

Wymuszenie pierwszeństwa wobec pieszych

 

Choć nieustąpienie pie...

LOGO webtree Katalog Ciekawych Stron Internetowych