Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Dlaczego warto przechowywać dane w chmurze?

Dlaczego warto przechowywać dane w chmurze?

Data dodania:
2020-01-17 11:00:34

Od wielu lat chmura obliczeniowa zyskuje coraz większą liczbę aktywnych użytkowników, a to za sprawą walorów funkcjonalnych i bezpieczeństwa, jakie wiąże się z magazynowaniem danych. Dzięki olbrzymiej mocy i ilości oferowanego miejsca, przechowywać w niej można mnóstwo plików o jeszcze większej pojemności.

 

Zalety Chmury Krajowej

 

Jedno z najbardziej rozwiniętych rozwiązań na polskim rynku w kontekście wirtualnej przestrzeni dyskowej, czyli Chmura Krajowa (https://chmurakrajowa.pl/), oferuje użytkownikom wszystko, czego obecnie można wymagać od tej technologii. Jej głównym celem jest wspieranie transformacji architektury IT, migracji danych i narzędzi do środowiska chmurowego, dzięki czemu jej zalety odczują wszyscy, głównie firmy działające właśnie w sektorze IT.

 

Chmura Krajowa gwarantuje przyspieszenie rozwoju organizacji poprzez zastosowanie infrastruktury jako usługi (IAAS). W praktyce oznacza to, że jej funkcjonalność pozwala zarówno na uruchomienie jednego, profesjonalnego źródła wirtualnej przestrzeni w celu rozpoczęcia procesu produkcyjnego, jak i kilku czy kilkunastu potrzebnych do przeprowadzenia scenariuszy testowych. Co najważniejsze, jakiekolwiek opłaty ponoszone są przez firmę tylko wtedy, gdy dochodzi do wykorzystania zasobów, co zdecydowanie pozwala upłynnić nakłady inwestycyjne.

 

Kolejną bardzo ważną cechą usług oferowanych przez Chmurę Krajową jest fakt, iż magazynowane dane są chronione przez najwyższe systemy bezpieczeństwa. W celu osiągnięcia tego statusu, tworzone są kopie zapasowe zarówno bezpośrednio w chmurze, jak i w serwerowni klienta. Poziomem tym mogą zostać objęte wirtualne serwery, serwery fizyczne, bazy danych, jak również aplikacje i środowiska stacji roboczych.

 

Podstawowe zalety chmury obliczeniowej

 

Chmura obliczeniowa w ostatnich latach coraz szybciej i pewniej wypiera takie urządzenia, jak dysk przenośny czy pendrive. W najprostszym tłumaczeniu jest to wirtualna przestrzeń, w której można przechowywać dane, pliki i oprogramowanie, a dostęp do niej można uzyskać z każdego miejsca na świecie, gdzie możliwe jest podłączenie do internetu. Swoje zastosowanie znajdzie zarówno w przypadku osób prywatnych (magazynowanie zdjęć, filmów czy tekstów), jak i małych, średnich i dużych firm (faktury, dokumenty, kontrakty).

 

Początkowo sporo niepewności w kontekście chmury powodowała kwestia bezpieczeństwa przechowywanych danych. Wszystkie magazynowane pliki lądują na serwerze właściciela usługi, czyli usługodawcy. To zdecydowane ułatwienie dla osób, które muszą manipulować wieloma gigabajtami, ale nie mają powierzchni do ich przetrzymywania. W podobny sposób działają najpopularniejsze poczty elektroniczne, jak np. Gmail czy Wirtualna Polska. To właśnie na serwerach utrzymywane są nasze wiadomości, a my tylko przeglądamy ich zawartość.

 

W przypadku bardziej wymagających użytkowników, którzy oczekują od chmury większej liczby zastosowań, może ona również pełnić funkcję rozrywkową. Wszystko za sprawą olbrzymich mocy obliczeniowych i innych funkcjonalności, które pomagają dostosować ją do własnych potrzeb. Podsumowując:

  • chmura obliczeniowa jest wirtualną przestrzenią dyskową, na której można przechowywać wiele danych, takich jak zdjęcia, filmy, dokumenty, oprogramowanie;
  • dzięki jej wykorzystaniu można zaoszczędzić mnóstwo miejsca dyskowego na komputerze czy smartfonie;
  • dostęp do magazynowanych zasobów można otrzymać z każdego miejsca na świecie, o ile istnieje możliwość podłączenia do internetu.

 

Oszczędności, płynność i kompatybilność

 

Szereg korzyści wynikających z korzystania z chmury najlepiej widoczny jest już w momencie wcielenia jej w życie. Do najważniejszych walorów zaliczyć można następujące:

  1. Wygoda korzystania – decydując się na przechowywanie danych w chmurze obliczeniowej, nie trzeba dłużej się martwić o zapewnienie fizycznego środowiska do magazynowania danych, konieczność ponoszenia kosztów jego utrzymania czy jakiekolwiek awarie. Co więcej, pełna mobilność pozwala na korzystanie z jej zasobów nawet przez osoby, które znajdują się na dwóch krańcach świata.
  2. Minimalizowanie kosztów – posiadane zewnętrznej serwerowni wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów związanych z jej utrzymaniem, a także zatrudnieniem serwisantów. Decyzja o wyborze chmury obliczeniowej pozwala uniknąć uiszczania opłat za instalację, aktualizację i bieżące prace konserwacyjne środowiska. Jedyne koszty dotyczą tylko samego dostępu do wirtualnej przestrzeni dyskowej.
  3. Wielozadaniowość – w przypadku pracy nad jednym projektem z zasobów chmury może korzystać wiele osób jednocześnie. To zdecydowanie ułatwia podejmowanie ważnych decyzji operacyjnych w organizacji i współpracę pomiędzy działami.

 

Bezpieczeństwo – głównym walorem wynikającym z korzystania z wirtualnego miejsca do przechowywania danych jest uniknięcie fizycznego uszkodzenia serwerów czy twardych dysków komputera. Dane przechowywane są w kilku miejscach jednocześnie za sprawą tworzenia kopii zapasowej, która daje gwarancję ochrony informacji.

2020-01-17 11:13:49
Onboarding pracownika - wszystko co musisz o nim wiedzieć. więcej

Onboarding pracownika, czyli wprowadzenie nowej osoby do firmy, jest procesem, który każdy z nas przechodzi w czasie rozpoczynania nowej pracy. Dzięki temu osoba, która rozpoczyna swoją karierę w murach danej firmy, nie jest przytłoczona na...

2020-01-17 11:00:34
Dlaczego warto przechowywać dane w chmurze? więcej

Od wielu lat chmura obliczeniowa zyskuje coraz większą liczbę aktywnych użytkowników, a to za sprawą walorów funkcjonalnych i bezpieczeństwa, jakie wiąże się z magazynowaniem danych. Dzięki olbrzymiej mocy i ilości oferowanego miejsca, prze...

2020-01-03 11:22:38
Rynek pracy w Krakowie – co warto wiedzieć? więcej

Rynek pracy w Krakowie prężnie się rozwija. Za sprawą dynamicznych zmian, znalezienie zatrudnienia w stolicy województwa małopolskiego jest łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Zwłaszcza przedstawiciele zawodów deficytowych nie powinni na...