Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Druk książek w perspektywie historycznej

Druk książek w perspektywie historycznej

Data dodania:
2021-04-06 11:20:23

Sam początek druku jest ściśle związany z postacią Jana Gutenberga. Nie stworzył on druku od podstaw, a jedynie skorzystał z dorobku swoich poprzedników – z wielowiekowych trudów tworzenia, udoskonalania i stosowania technik drukarskich.

 

Druk książek a zmiana myślenia 

 

Druk książek przyczynił się do rozpowszechnienia wiedzy oraz jej egalitaryzacji. Zdaniem wielu badaczy druk przez swoją formę narzuca sposób myślenia i postrzegania świata; skłonności do myślenia linearnego, poszukiwania relacji przyczynowo-skutkowych, a także do wzrostu zainteresowania myśleniem logicznym i racjonalizacją świata. Choć taki sposób postrzegania rzeczywistości może wydawać się oczywisty, to warto pamiętać o innych formach myślenia, takich jak myślenie magiczne, które musiały pod naporem nowych tendencji ustąpić i dać się zmienić.  Warto zaznaczyć, że druk w pewien sposób wpłynął na więzi międzyludzkie. Przed pojawieniem się druku jedyną możliwą formą pozyskania informacji był kontakt z drugim człowiekiem. Druk umożliwił jednostce wyizolowanie się bez konieczności ponoszenia strat w sferze pozyskiwanych informacji. 

 

Od Gutenberga do druku cyfrowego

 

Jak wyjaśniają specjaliści JKB Print, historia druku i technik drukarskich jest długa i zawiła. Warto uzmysłowić sobie fakt, że ostatnim z przełomów było pojawienie się druku cyfrowego. Dzięki tej technologii istnieje możliwość wydruku już jednego egzemplarza, a także edycja danych po każdym cyklu drukowania. W świetle tych możliwości, a także wraz z rozwojem drukarni internetowych pojawił się nowy sposób myślenia o książce. Dziś każdy może napisać książkę, zaprojektować jej warstwę wizualną, wysłać materiał do drukarni i wydrukować. To wszystko możliwe jest bez wychodzenia z domu. Zmiana nastąpiła zatem nie tylko w egalitaryzacji relacji książki z odbiorcą, ale także w upowszechnieniu możliwości tworzenia książek. 

 

Jak samodzielnie wydać książkę

 

To oczywiste, że druk książek jest dostępny dla każdego. Każda osoba może wydać książę, wydrukować ją, zmaterializować swoją wyobraźnię na dowolny użytek. Warto jednak pamiętać o tym, że przygotowanie książki do druku nie jest łatwe. Należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Projekt okładki powinien być zapisany w formacie PDF i w rozdzielczości 300 dpi. Należy pamiętać o spadach i marginesach. Spady nie powinny być mniejsze niż 3 mm. Pliki powinny być zapisane w przestrzeni barwnej CMYK. Tylko tak przygotowany plik pozwoli na poprawny wydruk książki. Publikacja może mieć zarówno oprawę szytą, jak i klejoną. Wybór należy do autora. 

2021-04-20 15:10:50
Ozonator – co to jest i jakie ma zastosowania? więcej

Ozonatory to urządzenia, które stały się szczególnie popularne na początku pandemii SARS COV-19. Obecnie cieszą się coraz większą popularnością, gdyż znajdują szerokie zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Do czego...

2021-04-20 10:47:51
Jaka jest różnica między psychiatrą a psychologiem? więcej

Zdrowie psychiczne jest jednym z podstawowych czynników składających się na jakość życia. Jeszcze do niedawna aspekt ten był bagatelizowany, jednak obecnie świadomość wśród społeczeństwa w tym obszarze rośnie. Wiele osób decyduje się zadbać...

2021-04-06 11:35:55
Jak działa SSL? więcej

Coraz więcej właścicieli stron internetowych decyduje się na certyfikat SSL. Kwestie bezpieczeństwa stają się bowiem istotne zarówno dla administratorów serwisów, jak i użytkowników. Wyjaśniamy, jak działa SSL.

 

Zielona kłódka...