Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Jak dokonać legalizacji wagi?

Jak dokonać legalizacji wagi?

Data dodania:
2016-05-11 17:17:59

Wszystkie urządzenia pomiarowe używane publicznie (istnieją pewne wyjątki) podlegają legalizacji, czyli sprawdzeniu, że podawane przez urządzenia pomiary są zgodne z ustalonymi wzorcami. Daje to gwarancję, że takie same urządzenia będą wskazywały identyczne pomiary.

 

Legalizacja wag to potwierdzenie, że waga waży towary z określoną dokładnością, dla urządzeń handlowych jest to 5 g, dla wag magazynowych – 0-50 g.5 g. nie trzeba posiadać świadectwa legalizacji, wystarczy cecha legalizacyjna umieszczona na wadze.

Zgodnie z obowiązującym prawem legalizacji podlegają wagi, które służą w:

• obrocie handlowym,

• laboratoriach,

• aptekach,

• paczkowaniu towarów,

• obliczaniu podatków, ceł, kar, odszkodowań, premii, wynagrodzeń.

Nowa waga posiada legalizację fabryczną, jest to tzw. legalizacja pierwotna. Okres jej obowiązywania zależy od daty produkcji wagi. Wagi wyprodukowane w 2015 roku muszą być zalegalizowane do 1.01.2019 r. Kolejna legalizacja (ponowna) ważna jest przez 2 lata, następną trzeba zrobić przed upływem 25 miesięcy. Specjalnym rodzajem legalizacji jest jednostkowa legalizacja wag, wykonywana na specjalne zamówienie i dotycząca konkretnego urządzenia warzącego.

 

Kiedy legalizacja traci ważność

 

Czasami legalizacja traci ważność przed upływem formalnego terminu. Dzieje się tak w kilku przypadkach:

• uszkodzeniu ulegnie cecha legalizacji,

• nastąpiła zmiana miejsca zamontowania wagi (inne niż to, w którym była legalizowana – dotyczy dużych wag),

• waga uległa uszkodzeniu i była naprawiana.

 

Gdzie legalizować wagę

 

Odpowiedzialny za legalizację urządzeń pomiarowych jest Główny Urząd Miar i jego okręgowe wydziały. Dokonują one legalizacji wag, ale można spotkać się z odmową, w przypadku niewłaściwych wskazań urządzenia. Niestety za usługę musimy zapłacić. Minusem tego rozwiązania jest także ograniczony dostęp do wydziałów. Znajdują się one tylko w dużych miejscowościach, wagę trzeba dowieźć i odczekać w kolejce. Nieco droższym, ale za to wygodniejszym rozwiązaniem jest legalizacja dokonywana przez serwis wag. W razie niespełniania parametrów przez urządzenie, zostanie ono wykalibrowane, naprawione i otrzyma legalizację. Waga zostanie zaopatrzona w odpowiednie plomby i cechę legalizacji. Wiele serwisów oferuje legalizację u klientów lub wagę zastępczą. Jest to bardzo istotne udogodnienie w przypadku dużych sklepów posiadających kilka urządzeń.

 

Cecha

 

To naklejka informująca o dokonaniu legalizacji zgodnie z przepisami krajowymi i unijnymi. To właśnie te ostatnie wprowadziły obowiązek posiadania przez urządzenie dwóch oznaczeń. Jedno to duża litera M, będąca znakiem metrologicznym i drugie C€, będące znakiem certyfikatu UE. Obok tego znaku umieszczana jest data legalizacji. Za brak aktualnej legalizacji ustawa przewiduje kary finansowe w wysokości 500 zł od urządzenia. Do tego mogą dojść kary nałożone przez US. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat legalizacji wag lub skorzystać z wyżej opisanych usług odwiedź Akredytowane Laboratorium Wzorcujące Balans .

2020-06-04 15:09:24
Czy opłaca się sprowadzać zabawki z Chin do Polski? więcej

Jeśli wciąż myślisz, że nie warto inwestować w towary z Chin, to pozbawiasz się szansy na rentowny biznes. Import z Chin zmienił się diametralnie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Rynek Dalekiego Wschodu przestał zalewać nas produk...

2020-01-17 11:13:49
Onboarding pracownika - wszystko co musisz o nim wiedzieć. więcej

Onboarding pracownika, czyli wprowadzenie nowej osoby do firmy, jest procesem, który każdy z nas przechodzi w czasie rozpoczynania nowej pracy. Dzięki temu osoba, która rozpoczyna swoją karierę w murach danej firmy, nie jest przytłoczona na...

2020-01-17 11:00:34
Dlaczego warto przechowywać dane w chmurze? więcej

Od wielu lat chmura obliczeniowa zyskuje coraz większą liczbę aktywnych użytkowników, a to za sprawą walorów funkcjonalnych i bezpieczeństwa, jakie wiąże się z magazynowaniem danych. Dzięki olbrzymiej mocy i ilości oferowanego miejsca, prze...