Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Jak działa SSL?

Jak działa SSL?

Data dodania:
2021-04-06 11:35:55

Coraz więcej właścicieli stron internetowych decyduje się na certyfikat SSL. Kwestie bezpieczeństwa stają się bowiem istotne zarówno dla administratorów serwisów, jak i użytkowników. Wyjaśniamy, jak działa SSL.

 

Zielona kłódka przy adresie to coraz częstszy widok po wejściu na stronę internetową. Rosnące cyberzagrożenie wymusiło podjęcie kroków, które mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników witryn internetowych. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest przejście na szyfrowanie SSL i wykupienie odpowiedniego certyfikatu. 

 

jak działa sslCzym jest SSL?

 

Obecnie nie ma problemu, żeby nabyć certyfikat SSL, ponieważ oferuje go coraz więcej dobrych dostawców usług internetowych (np. Domeny.pl). Czym jednak jest SSL? To skrót od angielskiego wyrażenia Secure Sockets Layer i oznacza protokół do zabezpieczania komunikacji odbywającej się przez internet. Dzięki SSL wszystko, co jest przesyłane między przeglądarką internetową użytkownika a serwerem, jest szyfrowane. To gwarancja, że wrażliwe dane nie zostaną przejęte przez niepowołane osoby. Takie zabezpieczenie jest wręcz konieczne w serwisach, gdzie zostawia się różne dane lub dokonuje płatności.

 

SSL – działanie

 

Wiele osób zapewne interesuje, w jaki sposób działa SSL. Gdy użytkownik za pomocą przeglądarki internetowej próbuje otworzyć stronę posiadającej certyfikat SSL, ta przeglądarka i serwer nawiązują połączenie. Wykorzystywany jest do tego klucz sesyjny, publiczny i prywatny. Zaczyna się od wysłania przez klienta (przeglądarki) żądania identyfikacji serwera. Ten przesyła certyfikat SSL z kluczem publicznym. Przeglądarka odsyła klucz sesji, który jest rozszyfrowywany przez serwer za pomocą klucza prywatnego i tak rozpoczyna się bezpieczne, zaszyfrowane połączenie.

 

Do czego certyfikat SSL?

 

Wcześniej wyjaśniliśmy działanie protokołu SSL i szyfrowanego połączenia. Do czego jednak potrzebny jest certyfikat SSL? To plik, którego zadaniem jest poświadczenie tego, że domena jest bezpieczna i wiarygodna. To poświadczenie jest potrzebne zarówno do ustanowienia bezpiecznego połączenia między przeglądarką a serwerem, jak i również jest  sygnałem dla użytkownika, że wchodzi na bezpieczną stronę internetową. Certyfikat zawiera nazwę domeny, dla której został wydany, datę ważności, dane podmiotu certyfikującego, klucz publiczny oraz algorytmy.

 

SSL zwiększa bezpieczeństwo w internecie, a sam certyfikat ułatwia również budowanie zaufania do witryny i wspiera działania SEO (Google promuje strony z SSL). Warto zatem pomyśleć o nabyciu takiego certyfikatu już na etapie rejestrowania domeny internetowej.  

2021-05-14 12:06:16
Jak odpowiednie poszewki na pościel mogą ożywić pokój dziecka? więcej

Urządzając pokój dziecka, musimy zadbać o to, żeby był on nie tylko funkcjonalny, ale też kolorowy, radosny i przytulny. Aby dziecko chciało w nim przebywać, musi to być miejsce atrakcyjne i intrygujące. A jak to zrobić, aby nie przesadzić ...

2021-04-30 11:08:26
Akademia Mistrzostwa Kadrowo - Płacowego Na Szpilkach więcej

W dzisiejszych czasach, aby osiągnąć sukces i piąć się po drabinie kariery, należy dbać o swoje wykształcenie i się rozwijać. W czasach pandemii jest to jednak znacznie utrudnione. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze szkoleń on...

2021-04-20 15:10:50
Ozonator – co to jest i jakie ma zastosowania? więcej

Ozonatory to urządzenia, które stały się szczególnie popularne na początku pandemii SARS COV-19. Obecnie cieszą się coraz większą popularnością, gdyż znajdują szerokie zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Do czego...