Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Jak ocenić swoją zdolność kredytową przed wnioskowaniem o kredyt?

Jak ocenić swoją zdolność kredytową przed wnioskowaniem o kredyt?

Data dodania:
2019-12-19 08:39:48

Pracujesz i zarabiasz, ale nie wiesz, czy w ocenie banku masz wystarczająco wiele, żeby starać się o kredyt? Wykorzystaj kalkulator zdolności kredytowej i oceń swoją bieżącą sytuację finansową oraz szanse na kredyt.

 

le zarabiasz i ile wydajesz?

 

Zarobki – temat drażliwy, ale w przypadku kredytów hipotecznych niestety konieczny do podjęcia. Każdy bank będzie brał pod uwagę to, ile zarabiasz. Im wyższe będą Twoje zarobki, tym większa szansa na spłatę kredytu hipotecznego i tym wyższa zdolność kredytowa. Mianem zdolności kredytowej określamy kwotę możliwą do spłaty w konkretnym czasie i przy założeniu odpowiedniej wysokości zarobków. Samotna osoba zarabiająca 4000 zł miesięcznie mogłaby otrzymać kredyt hipoteczny na 5 lat w wysokości maksymalnie 140 000 zł. Małżeństwo zarabiające łącznie 7000 zł miesięcznie i chcące wziąć kredyt na 20 lat mogłoby otrzymać ponad 700 tysięcy. Oczywiście jest to szacunkowa zdolność uwzględniająca jedynie liczbę osób w gospodarstwie domowym, dochód netto oraz wysokość limitów na kartach kredytowych i rat kredytów. Podobnych obliczeń w odniesieniu do swojej sytuacji możesz dokonać na hipoteka360.pl/kalkulator-zdolnosci-kredytowej. Kalkulator zdolności kredytowej pozwoli Ci się dowiedzieć, ile kredytu możesz uzyskać.

 

Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na wysokość Twojej zdolności kredytowej jest suma bieżących zobowiązań. Najlepiej, żeby tych zobowiązań nie było w ogóle.

 

Rezultat obliczeń zdolności kredytowej

 

Obliczanie zdolności kredytowej za pomocą kalkulatora zdolności kredytowej pozwoli Ci się dowiedzieć, ile szacunkowo możesz pożyczyć z uwzględnieniem okresu kredytowania oraz wysokości swoich zarobków. Zwykle, im dłuższy jest okres spłaty, ten wyższy może być Twój kredyt. Pamiętaj tylko, że dane z takiego kalkulatora są bardzo przybliżone. Są to dane ogólne i może się zdarzyć, że mimo obliczenia dobrej zdolności kredytowej w kalkulatorze, w jednym z banków otrzymasz odmowną decyzję kredytu hipotecznego, a w innym możliwość pożyczenia znacznie wyższej sumy niż sądzisz. Zawsze musisz sprawdzić dokładnie poszczególne oferty. Nigdy też nie wiesz, do końca, jakie kryteria są ostatecznie brane przez banki pod uwagę w ocenie zdolności kredytowej. Oprócz wysokości zarobków, liczby osób w domu oraz limitów na karcie czy bieżących rat mogą to być też różne inne zmienne, na przykład miejsce zamieszkania, rodzaj wykonywanej pracy, wiek i tak dalej.

 

 

Co możesz zrobić, by zdolność kredytowa była wyższa?

 

Każdy dobry doradca powie Ci, że dla zwiększenia zdolności kredytowej musisz się pozbyć bieżących zobowiązań. Każde zobowiązanie w postaci raty kredytu, raty na sprzęt bądź pożyczki pozabankowej zmniejsza Twoje comiesięczne możliwości finansowe. Mimo iż zarabiasz dobrze, to gdy część tych zarobków idzie na spłatę, to zdolność kredytowa jest wyliczana tylko i wyłącznie od tej kwoty, jaka zostaje Ci po spłacie zobowiązań. Dodatkowo warto pamiętać, że zwykle banki ograniczają wysokość raty kredytowej do zaledwie 30, a maksymalnie do 40% Twoich miesięcznych zarobków. Jeśli zarabiasz 5000 zł, ale masz ratę kredytu w postaci 1000 zł, to zdolność kredytowa będzie obliczana już od kwoty 4000 zł. Jeśli dany bank przyjmuje, że wysokość raty kredytu nie może być wyższa niż 30% miesięcznych zarobków, to Twoja maksymalna rata będzie wynosiła 1200 zł, co może znacznie przedłużyć termin spłaty kredytu hipotecznego i sprawić, że będzie on też ostatecznie dużo droższy.

 

Na pewno warto poszukać lepiej płatnej pracy, i to nie tylko przez wzgląd na sam kredyt, ale też na standard życia oraz satysfakcję z tego, co robisz. Osoby mające kredyty hipoteczne muszą bardzo ostrożnie planować swoje ścieżki kariery zawodowej. Z jednej strony powinny być ambitne i dążyć do coraz lepszych stanowisk oraz zarobków, ale z drugiej strony muszą realnie oceniać rynek pracy, i robić wszystko, by nie stracić tej pracy.

 

Każdego będzie kusiło, by spłacić kredyt jak najszybciej, ale jeśli naprawdę nie masz innej możliwości, by podnieść swoją zdolność kredytową, to najlepiej będzie przedłużyć termin kredytowania. Im dłuższy jest termin spłaty kredytu, tym bardziej wrośnie Twoja zdolność kredytowa. Niestety w takim przypadku kredyt ostatecznie będzie kosztował dużo więcej, więc na pewno nie jest to rozwiązanie idealne. Najtrudniej jest wziąć kredyt singlom, bo wtedy dysponują oni tylko i wyłącznie jedną wypłatą. Zdecydowanie lepiej, jeśli kredyt bierze małżeństwo lub dorosłe dziecko razem z rodzicem. W takim przypadku zdolność kredytowa jest obliczana w stosunku do sumy dwóch dochodów i jednocześnie jest wtedy też większa.

 

Słowa kluczowe


2020-01-17 11:13:49
Onboarding pracownika - wszystko co musisz o nim wiedzieć. więcej

Onboarding pracownika, czyli wprowadzenie nowej osoby do firmy, jest procesem, który każdy z nas przechodzi w czasie rozpoczynania nowej pracy. Dzięki temu osoba, która rozpoczyna swoją karierę w murach danej firmy, nie jest przytłoczona na...

2020-01-17 11:00:34
Dlaczego warto przechowywać dane w chmurze? więcej

Od wielu lat chmura obliczeniowa zyskuje coraz większą liczbę aktywnych użytkowników, a to za sprawą walorów funkcjonalnych i bezpieczeństwa, jakie wiąże się z magazynowaniem danych. Dzięki olbrzymiej mocy i ilości oferowanego miejsca, prze...

2020-01-03 11:22:38
Rynek pracy w Krakowie – co warto wiedzieć? więcej

Rynek pracy w Krakowie prężnie się rozwija. Za sprawą dynamicznych zmian, znalezienie zatrudnienia w stolicy województwa małopolskiego jest łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Zwłaszcza przedstawiciele zawodów deficytowych nie powinni na...