Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Jak ograniczyć koszty generowane przez lodówkę?

Jak ograniczyć koszty generowane przez lodówkę?

Data dodania:
2019-10-10 08:38:21

Lodówka jest jednym z tych urządzeń, które pobierają zdecydowanie najwięcej energii. Lodówka działa przez cały czas, ale są triki pozwalające na to, by Twoje rachunki za prąd były niższe nawet w przypadku dużej lodówki do zabudowy.

 

Ile prądu zużywa lodówka do zabudowy?

 

Zużycie prądu przez lodówkę jest zależne od jej wielkości, mocy oraz klasy energetycznej. Niewątpliwy wpływ na wysokość rachunków za energię ma też sposób eksploatacji lodówki i to o nim będzie dzisiejszy artykuł. Lodówka średnio generuje ok. 28% rocznych kosztów energii elektrycznej w statystycznym gospodarstwie domowym. Ponad 1/4 całej energii to właśnie ta wykorzystana przez lodówkę, ale powód jest prosty – lodówki do zabudowy oraz wolnostojące (często z zamrażalnikami) po prostu działają przez cały czas, w odróżnieniu od innych domowych sprzętów. Rocznie lodówka zużywa prądu za ok. 120-200 zł. Mniejszych rachunków można oczekiwać w przypadku małej lodówki o wysokiej klasie energetycznej, a największe koszty generują duże lodówki do zabudowy (np. side-by-side) o niskich klasach energetycznych.

 

Wybór lodówki o wysokiej klasie energetycznej

 

Jeśli chcesz wyraźnie ograniczyć koszty eksploatacji lodówki, to przede wszystkim warto o tym pomyśleć już na etapie zakupu konkretnego sprzętu. Szczególnie istotna jest właśnie jak najwyższa klasa energetyczna. Dobrze byłoby, gdyby Twoja lodówka miała klasę energetyczną A+++, bo wtedy będzie najoszczędniejsza. Co prawda przyjdzie Ci za nią nieco więcej zapłacić, ale ten wydatek i tak będzie opłacalny – zwróci się w postaci niższych rachunków za prąd. Takie lodówki możesz zobaczyć na 7agd.pl/lodowki-do-zabudowy.

 

Jak zmniejszyć wykorzystanie energii przez lodówkę?

 

Sposób, w jaki używane są lodówki do zabudowy, tak naprawdę przesądza o tym, jakie koszty wygenerują. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to nie sprzęt, a nasze postępowanie powoduje, że rachunki są tak wysokie. Wiele leży w Twoich rękach, więc naprawdę warto zastosować kilka prostych rad, żeby od razu obniżyć rachunki i mieć więcej pieniędzy na przyjemności. Sposoby, w jakie możesz to zrobić, przedstawimy w punktach.

  1. Przede wszystkim nowoczesne lodówki do zabudowy oraz inne modele (wolnostojące) pozwalają na dowolną regulację zakresu temperatur, a im niższa ma być temperatura wewnątrz lodówki, tym więcej będzie ona pobierała prądu. Zamiast ustawiania 3 czy 4 stopni, możesz ustawić w lodówce temperaturę +7 stopni i wtedy obniżysz pobór prądu przez urządzenie.
  2. Podobna zasada tyczy się zamrażarki. Co prawda może ona mrozić powyżej -20 stopni Celsjusza, ale dla większości produktów wystarczająca jest temperatura -18 stopni Celsjusza. Zamiast ustawiać bardzo niską temperaturę dla wrażliwych produktów, pamiętaj po prostu o tym, by krócej przetrzymywać żywność w zamrażarce.
  3. Nie otwieraj niepotrzebnie drzwi lodówki czy zamrażarki i nie stój przez dłuższy czas przy otwartej lodówce. W ten sposób wpuszczasz do wnętrza ciepłe powietrze, a lodówka, żeby je ochłodzić, musi uruchomić agregat i wykorzystać więcej energii elektrycznej. Zanim otworzysz lodówkę, zastanów się, po co do niej sięgasz i zrób to możliwie szybko. Pamiętaj też o tym, by dokładnie zamykać drzwiczki lodówki. Jeśli pozostawisz ją niedomkniętą, może się nawet zepsuć.
  4. Nie wkładaj do lodówki gorących ani nawet ciepłych potraw. O tej zasadzie wie większość ludzi, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego ta zasad w ogóle obowiązuje. Otóż wszystkie lodówki, zarówno lodówki do zabudowy, jak i modele wolnostojące będą musiały w takim przypadku włączyć agregat i obniżyć temperaturę, a dodatkowo wewnątrz lodówki zacznie się skraplać woda, która będzie spływała po ściankach. Im więcej wilgoci, tym większe prawdopodobieństwo popsucia się żywności.
  5. Produkty, które mogą parować, warto też zamykać w pojemnikach. Takie pojemniki są bardzo tanie i można je kupić w zestawach po kilka, a nawet kilkanaście sztuk. Ograniczenie parowania przedłuży żywotność lodówki i zmniejszy jej pobór energii elektrycznej.
  6. Na koniec zasada, o której mało kto wie – zamrażarkę trzeba często rozmrażać, bo każde 3 mm warstwy lodu to ok. 10% większe zużycie energii elektrycznej. Im bardziej zaszroniona jest Twoja zamrażarka czy lodówka, tym więcej zapłacisz za jej użytkowanie.

Chcesz poznać więcej porad dotyczących użytkowania lodówki do zabudowy lub innych domowych sprzętów? Zapraszamy na portal 7AGD.pl Znajdziesz tam kompleksowe poradniki, które pozwolą Ci łatwiej okiełznać nawet najbardziej zaawansowane domowe sprzęty. Dodatkowo porównasz też lodówki i inne AGD dostępne na rynku.

2020-07-29 08:30:26
Jak wybrać perfumy, dopasowane do Twojego charakteru? więcej

Perfumy muszą pasować do Twojego charakteru. W przeciwnym wypadku poczujesz się jak w za dużych spodniach lub za małej bluzce. Wybór właściwych perfum pozwala na zwieńczenie stylizacji i pewność siebie. Jak wybrać perfumy, dopasowane do T...

2020-07-15 09:23:32
Czemu infolinia jest taka ważna w sklepie internetowym? więcej

Zdecydowana większość klientów o zakupach przez internet myśli w kategoriach oszczędności. Zarówno jeżeli chodzi o niższe ceny towarów jak i oszczędność czasu. Obsługując na odległość, sklep internetowy musi minimalizować ryzyko niezad...

2020-06-18 16:42:21
Audyt SEM – zwiększ efektywność kampanii Google Ads więcej

Kampania Google Ads dla Twojej strony trwa już od dłuższego czasu i zastanawiasz się czy jest ona prowadzona w sposób poprawny? W tym artykule dowiesz się na jakie obszary warto jest zwrócić uwagę, by móc prowadzić optymalnie kampanię w Goo...