Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Jak wyczarterować jacht w Chorwacji?

Jak wyczarterować jacht w Chorwacji?

Data dodania:
2021-06-28 11:33:23

Chorwacja to jedna z ulubionych wakacyjnych destynacji Polaków. Niskie ceny, malownicze krajobrazy oraz bogata baza turystyczna sprzyja również spędzaniu urlopu na łodzi. Wybierając się do Chorwacji, można być pewnym, że pogoda będzie najlepsza w okresie od późnej wiosny aż do wczesnej jesieni. 

 

Czarter jachtu w Chorwacji - uregulowania prawne

 

Czartery w Chorwacji są ułatwione, ponieważ tamtejsze przepisy respektują polskie prawo. Tym samym na terenie kraju można bez przeszkód posługiwać się polskimi uprawnieniami:

 

  1. Żeglarz jachtowy uprawnia do prowadzenia łodzi 12 m wyłącznie po wodach wewnętrznych, natomiast na morzu do 2 mil morskich od brzegu wyłącznie w ciągu dnia. 
  2. Kapitan jachtowy pozwala na prowadzenie każdej łodzi bez ograniczeń narzucanych przez prawo. 
  3. Jachtowy sternik morski pozwala to sterowania łodzią 18 m po wodach morskich. 

 

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje, aby wyczarterować jacht na terenie Chorwacji należy posiadać minimum uprawnienia jachtowego sternika morskiego oraz umieć posługiwać się radiem UKF. Oczywiście można rozważyć wynajęcie łodzi bez powyższych uprawnień, jednak wówczas konieczne także będzie skorzystanie z usług sternika pełniącego również funkcję przewodnika.  

 

Czy ilość członków załogi wpływa na wynajem?

 

W świetle chorwackiego prawa nie zawsze jedna osoba wystarczy do kierowania łodzią. Podczas czarterowania jachtu powyżej 30 GT, na statku konieczna jest także obecność osoby z uprawnieniami skippera oraz innego członka załogi posiadającego minimum Voditelj Brodice kategorii B (żeglarz jachtowy). 30GT to naprawdę duży jacht, dlatego wybierając się w rejs większą grupą osób warto mieć na uwadze obowiązujące regulacje na terenie Chorwacji. 

 

Rzeczywiste koszty czarteru 

 

Czarter jachtów w Chorwacji zależy przede wszystkim od sezonu. W miesiącach wakacyjnych (czerwiec, lipiec, sierpień) ceny są najwyższe. Dużo mniejsze opłaty ponosi się natomiast w sezonie niskim (kwiecień, maj, październik), stanowią one połowę cen sezonu wysokiego. Ponadto niewielki ruch turystyczny w mniej popularnych miesiącach sprawia, że łodzie są lepiej przygotowane i bardziej zadbane. 

 

Najniższe ceny w sezonie niskim za tydzień czarteru wynoszą ok. 600-700 EUR za dwukadłubowy jacht, w sezonie średnim ok. 1200-1600 EUR, natomiast w sezonie wysokim ok. 1500-1800 EUR za używaną łódź, nowa wymaga dodatkowych opłat. 

 

Czarter jachtu na Chorwacji nie jest trudny. Wiele osób decyduje się na rezerwację łodzi za pośrednictwem stron internetowych. Dzięki temu można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, a dodatkowo mieć pewność, że na miejscu będzie czekał wybrany przez nas jacht.

2021-09-23 15:19:58
Drzwi prawe i lewe - jak je rozpoznać i dobrać? więcej

Umiejętne dobranie drzwi do konkretnych pomieszczeń to dość trudne zadanie. Często domownicy stają przed sporym dylematem, ponieważ zastanawiają się w jakie rozwiązania zainwestować swoje pieniądze - drzwi prawe czy lewe. To, że klamka znaj...

2021-09-22 13:16:33
Bezprzewodowy światłowód AirFiber - najważniejsze informacje więcej

Bezprzewodowy światłowód AirFiber pozwala na zwiększenie przepustowości sieci. Warto rozważyć wdrożenie nowej technologii, aby poprawić jakość połączenia. To innowacyjne rozwiązanie, które znacznie podwyższa komfort korzystania z internetu....

2021-08-31 10:32:04
Wysokiej jakości naklejki na ścianę więcej

Decydując się na ozdoby ścienne, bardzo wiele osób skupia się na wzorach i kolorach, zapominając, jak duże znaczenie ma ich trwałość. Odpowiednie materiały i sposób naniesienia druku to gwarancja tego, że wraz z biegiem czasu można będzie p...