Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Jaka jest różnica między psychiatrą a psychologiem?

Jaka jest różnica między psychiatrą a psychologiem?

Data dodania:
2021-04-20 10:47:51

Zdrowie psychiczne jest jednym z podstawowych czynników składających się na jakość życia. Jeszcze do niedawna aspekt ten był bagatelizowany, jednak obecnie świadomość wśród społeczeństwa w tym obszarze rośnie. Wiele osób decyduje się zadbać o swoje zdrowie psychiczne i podejmuje się leczenia. Problemem jest natomiast wybór odpowiedniego specjalisty. Psycholog i psychiatra to często mylone lub zamiennie używane terminy. Różnica jest jednak znacząca. Czym zajmuje się każdy z nich i jak dokonać wyboru? 

 

Kim jest psycholog i czym się zajmuje?

 

Psycholog to osoba, która ukończyły 5-letnie studia na kierunku psychologii. Posiada ona wiedzę na temat mechanizmów działania ludzkiego mózgu, emocji, motywacji, zachowań czy procesów myślowych. Psycholog może zajmować się poradnictwem związanym z ciężkimi sytuacjami życiowymi, doradztwem zawodowym oraz wykonywaniem testów psychologicznych. Może także wydawać zaświadczenia i orzeczenia psychologiczne, jednak nie wolno mu stosować farmakoterapii, czyli wypisywać recept na leki. 

 

Kim jest psychiatra i czym się zajmuje?

 

Psychiatra jest lekarzem, czyli osobą, która ukończyła medyczne studia ze specjalizacją z zakresu psychiatrii. A czym zajmuje się psychiatra? Otóż diagnozuje on i leczy wszelkie zaburzenia i poważne choroby psychiczne takie jak depresja, schizofrenia czy nerwica. Upoważniony jest do stosowania leczenia farmakologicznego i przepisywania leków na receptę. Psychiatra może też skierować pacjenta na terapię prowadzoną przez psychologa lub psychoterapeutę. 

 

Kiedy udać się do psychologa, a kiedy do psychiatry? 

 

W internecie znajduję się masa informacji na przeróżne tematy. Wiele osób decyduje się właśnie w tym miejscu szukać odpowiedzi na nurtujące pytania. Pamiętajmy jednak, że w ważnych kwestiach warto korzystać jedynie ze sprawdzonych i rzetelnych źródeł. Wybór odpowiedniego specjalisty, który zajmie się naszych zdrowiem psychicznym, jest właśnie taką kwestią. 

 

Do psychologa warto udać się, kiedy potrzebujemy porady lub nie radzimy sobie z ciężkimi sytuacjami życiowymi — mamy problem w pracy, związku, czy szkole. Rozmowa z taką osobą może bardzo dużo zdziałać i pomóc spojrzeć na dotychczasowe życie z inne perspektywy. Natomiast jeśli zaobserwujemy u siebie objawy takie jak stany depresyjne, myśli samobójcze, skłonności do okaleczania siebie lub innych, czy utrata kontaktu z rzeczywistością to natychmiast powinniśmy zgłosić się do psychiatry. Leczenie poważnych chorób często też odbywa się dwutorowo — farmakologicznie oraz przez rozmowę z psychologiem lub psychoterapeutą. 

2021-06-17 11:07:20
Dekoracje must have na wieczor panienski więcej

Organizacja wieczoru panieńskiego to nie lada wyzwanie. Ostatnimi czasy, tego typu imprezy, cieszą się ogromną popularnością. Nie ma się czemu dziwić. Każda przyszła panna młoda marzy o tym, by przeżyć ten niezapomniany wieczór. Najczęściej...

2021-05-31 10:33:48
Czarna sukienka damska Lavard więcej

Moda damska to nie tylko ubiór, ale także styl życia. Jest ponadto manifestem społecznym i wyrazem licznych wydarzeń. Przez lata zaczęła pełnić coraz więcej ról. To moda jest przyczynkiem rewolucji i zmian światopoglądowych.

 

2021-05-24 21:47:07
Orange Flex – sieć w aplikacji bez tajemnic więcej

Atrakcyjna i elastyczna oferta komórkowa, brak zobowiązań i super wygodne płatności w formie subskrypcji? Nas to nie dziwi. Tak jak sieć w aplikacji. Sprawdź, co to jest Orange Flex i dlaczego warto dołączyć do Generacji Flex.

 

S...