Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Jaka jest różnica między psychiatrą a psychologiem?

Jaka jest różnica między psychiatrą a psychologiem?

Data dodania:
2021-04-20 10:47:51

Zdrowie psychiczne jest jednym z podstawowych czynników składających się na jakość życia. Jeszcze do niedawna aspekt ten był bagatelizowany, jednak obecnie świadomość wśród społeczeństwa w tym obszarze rośnie. Wiele osób decyduje się zadbać o swoje zdrowie psychiczne i podejmuje się leczenia. Problemem jest natomiast wybór odpowiedniego specjalisty. Psycholog i psychiatra to często mylone lub zamiennie używane terminy. Różnica jest jednak znacząca. Czym zajmuje się każdy z nich i jak dokonać wyboru? 

 

Kim jest psycholog i czym się zajmuje?

 

Psycholog to osoba, która ukończyły 5-letnie studia na kierunku psychologii. Posiada ona wiedzę na temat mechanizmów działania ludzkiego mózgu, emocji, motywacji, zachowań czy procesów myślowych. Psycholog może zajmować się poradnictwem związanym z ciężkimi sytuacjami życiowymi, doradztwem zawodowym oraz wykonywaniem testów psychologicznych. Może także wydawać zaświadczenia i orzeczenia psychologiczne, jednak nie wolno mu stosować farmakoterapii, czyli wypisywać recept na leki. 

 

Kim jest psychiatra i czym się zajmuje?

 

Psychiatra jest lekarzem, czyli osobą, która ukończyła medyczne studia ze specjalizacją z zakresu psychiatrii. A czym zajmuje się psychiatra? Otóż diagnozuje on i leczy wszelkie zaburzenia i poważne choroby psychiczne takie jak depresja, schizofrenia czy nerwica. Upoważniony jest do stosowania leczenia farmakologicznego i przepisywania leków na receptę. Psychiatra może też skierować pacjenta na terapię prowadzoną przez psychologa lub psychoterapeutę. 

 

Kiedy udać się do psychologa, a kiedy do psychiatry? 

 

W internecie znajduję się masa informacji na przeróżne tematy. Wiele osób decyduje się właśnie w tym miejscu szukać odpowiedzi na nurtujące pytania. Pamiętajmy jednak, że w ważnych kwestiach warto korzystać jedynie ze sprawdzonych i rzetelnych źródeł. Wybór odpowiedniego specjalisty, który zajmie się naszych zdrowiem psychicznym, jest właśnie taką kwestią. 

 

Do psychologa warto udać się, kiedy potrzebujemy porady lub nie radzimy sobie z ciężkimi sytuacjami życiowymi — mamy problem w pracy, związku, czy szkole. Rozmowa z taką osobą może bardzo dużo zdziałać i pomóc spojrzeć na dotychczasowe życie z inne perspektywy. Natomiast jeśli zaobserwujemy u siebie objawy takie jak stany depresyjne, myśli samobójcze, skłonności do okaleczania siebie lub innych, czy utrata kontaktu z rzeczywistością to natychmiast powinniśmy zgłosić się do psychiatry. Leczenie poważnych chorób często też odbywa się dwutorowo — farmakologicznie oraz przez rozmowę z psychologiem lub psychoterapeutą. 

2021-04-30 11:08:26
Akademia Mistrzostwa Kadrowo - Płacowego Na Szpilkach więcej

W dzisiejszych czasach, aby osiągnąć sukces i piąć się po drabinie kariery, należy dbać o swoje wykształcenie i się rozwijać. W czasach pandemii jest to jednak znacznie utrudnione. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze szkoleń on...

2021-04-20 15:10:50
Ozonator – co to jest i jakie ma zastosowania? więcej

Ozonatory to urządzenia, które stały się szczególnie popularne na początku pandemii SARS COV-19. Obecnie cieszą się coraz większą popularnością, gdyż znajdują szerokie zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Do czego...

2021-04-20 10:47:51
Jaka jest różnica między psychiatrą a psychologiem? więcej

Zdrowie psychiczne jest jednym z podstawowych czynników składających się na jakość życia. Jeszcze do niedawna aspekt ten był bagatelizowany, jednak obecnie świadomość wśród społeczeństwa w tym obszarze rośnie. Wiele osób decyduje się zadbać...