Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Korekta deklaracji – zawieszenie praw podatnika

Korekta deklaracji – zawieszenie praw podatnika

Data dodania:
2019-05-21 15:06:37

Większość podatników zdaje sobie sprawę, że w przypadku odkrycia błędów w deklaracji podatkowej PIT powinni zareagować – a dokładniej, poprawić swoje pomyłki poprzez przygotowanie i złożenie odpowiedniej korekty deklaracji. Prawo do skorygowania formularza podatkowego zostało jednak przez ustawodawcę w niektórych przypadkach ograniczone. Kiedy więc nie można złożyć deklaracji korekty?

 

Zawieszenie uprawnienie do skorygowania deklaracji podatkowej

 

Korekta deklaracji (https://www.e-pity.pl/korekta-pit-deklaracja-korygujaca-pit/) jest dokumentem, który w praktyce polega na przygotowaniu nowego zeznania podatkowego z oznaczeniem, że jest korektą. Uprawnienie do skorygowania deklaracji zostało jednak zawieszone przez ustawodawcę. Zgodnie z art. 81b ustawy Ordynacja Podatkowa, zawieszenie następuje:

  1. Na czas trwania postępowania podatkowego;

  2. Na czas trwania kontroli podatkowej.

Oba zawieszenia pod warunkiem i w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą.

Prawo do złożenia korekty deklaracji nadal przysługuje podatnikowi po zakończeniu kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. W zakresie postępowania podatkowego jednak w zakresie nieobjętym decyzją, określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

 

Dodatkowe prawa do korekty i ich wyłączenie

 

Zgodnie z art. 81b, podatnik otrzymał dodatkowe uprawnienia do jednokrotnego skorygowania deklaracji oraz cofnięcia skutków unikania opodatkowania. Zgodnie z tym przepisem, prawo do skorygowania deklaracji oraz cofnięcia skutków unikania opodatkowania przysługuje podatnikowi jednokrotnie (z zastrzeżeniem art. 200§4 -przepis ten dotyczy zmiany oceny prawnej lub wysokości korzyści podatkowej przez organ), w toku postępowania podatkowego (o którym mowa w art. 119g), przed wydaniem decyzji w pierwszej instancji, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o wyznaczeniu terminu (do wypowiedzenia się w sprawie materiału dowodowego – art. 200§3), na zasadach określonych w tym zawiadomieniu.

 

W tej kwestii ustawodawca zaznaczył, że ponowne skorygowanie deklaracji po zakończeniu postępowania podatkowego nie wywoła skutków prawnych w zakresie, w jakim wcześniej dokonana korekta przewidywała cofnięcie skutków unikania opodatkowania. Ponadto, złożona korekta nie wywołuje skutków prawnych w zakresie cofnięcia skutków unikania opodatkowania, jeżeli tylko częściowo uwzględnia ocenę prawną, związaną z unikaniem opodatkowania zawartą w zawiadomieniu lub nie uwzględnia jej wcale.

 

Inne okoliczności – przepisy odrębne

 

Konkludując, warto również przypomnieć, że prawo do złożenia dokumentu korekta deklaracji zostało ograniczone przez ustawodawcę już na etapie samego jego udzielenia podatnikom. Chodzi tutaj o dokładne brzmienie art. 81 ustawy Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 roku (z późniejszymi zmianami), który stwierdza, że podatnicy mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Zgodnie z powyższym, już na samym początku należy więc wziąć pod uwagę, że teoretycznie mogą pojawić się inne przepisy, niż Ordynacja podatkowa.

2020-06-04 15:09:24
Czy opłaca się sprowadzać zabawki z Chin do Polski? więcej

Jeśli wciąż myślisz, że nie warto inwestować w towary z Chin, to pozbawiasz się szansy na rentowny biznes. Import z Chin zmienił się diametralnie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Rynek Dalekiego Wschodu przestał zalewać nas produk...

2020-01-17 11:13:49
Onboarding pracownika - wszystko co musisz o nim wiedzieć. więcej

Onboarding pracownika, czyli wprowadzenie nowej osoby do firmy, jest procesem, który każdy z nas przechodzi w czasie rozpoczynania nowej pracy. Dzięki temu osoba, która rozpoczyna swoją karierę w murach danej firmy, nie jest przytłoczona na...

2020-01-17 11:00:34
Dlaczego warto przechowywać dane w chmurze? więcej

Od wielu lat chmura obliczeniowa zyskuje coraz większą liczbę aktywnych użytkowników, a to za sprawą walorów funkcjonalnych i bezpieczeństwa, jakie wiąże się z magazynowaniem danych. Dzięki olbrzymiej mocy i ilości oferowanego miejsca, prze...