Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Mechanizmy rynkowe regulujące wartość złota

Mechanizmy rynkowe regulujące wartość złota

Data dodania:
2018-05-24 10:33:10

Złoto już od wieków uznawane jest za cenny kruszec, którego posiadanie świadczy o wysokim statusie majątkowym i stanowi zabezpieczenie finansowe. Obecnie jest ono traktowane – podobnie jak srebro inwestycyjne – jako sposób na urozmaicenie swojego portfela oraz korzystna forma przechowywania oszczędności. Od czego zależy jego cena?

 

Złoto jako forma zabezpieczenia kapitału

 

Złoto postrzegane jest jako jeden z najbardziej cennych metali szlachetnych. Na taki stan rzeczy niewątpliwie wpływ ma fakt, że występuje ono w środowisku stosunkowo rzadko. W odróżnieniu od instrumentów finansowych czy walut, jego wartość utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie, stąd też sztabki złota przechowywane w bezpiecznym miejscu to pewność, że w razie załamania rynku finansowego lub wojny nie zostaniemy z niczym. Niektórzy traktują oczywiście kruszce szlachetne jak inwestycję pozwalającą pomnażać posiadany majątek. Warto więc wiedzieć jakie czynniki wpływają na wartość metali szlachetnych – dzięki temu można wybrać najbardziej korzystny moment na sprzedaż srebra bądź złota. Jednym z wiodących dilerów metali szlachetnych na polskim rynku jest firma https://79element.pl/ - na stronie możesz dokonać zakupu zarówno złota, platyny i srebra inwestycyjnego. 

 

Popyt i podaż

 

Jednym z istotnych czynników wpływających na cenę złota jest z pewnością popyt na ten metal i jego podaż. Zainteresowanie inwestycjami w kruszce nie słabnie, a wobec niskich stóp procentowych, i co za tym idzie – niewielkiej opłacalności lokat w banku – wiele osób traktuje monety inwestycyjne i sztabki złota jako korzystną alternatywę dla tego typu instrumentów. Oprócz popytu inwestycyjnego istotne znaczenie ma fakt, że złoto wykorzystywane jest również w przemyśle technologicznym i jubilerstwie. Większość tego metalu pochodzi z Afryki, gdzie koszty wydobycia złota nie należą do najniższych. Dodatkowo nowo odkrywane złoża są coraz mniejsze przy jednocześnie gorszej jakości, co również ma wpływ na wartość kruszcu.

 

 

Kurs walut i inflacja

 

Chociaż żółty kruszec nie jest oficjalną walutą, inwestorzy planujący zakup bądź sprzedaż złota powinni też zainteresować się pozycją dolara amerykańskiego. Cena złota rośnie przy jego osłabieniu oraz spada, kiedy dolar jest mocny. Ta zależność wynika z faktu, że cena złota wyrażana jest właśnie w amerykańskiej walucie. Jednocześnie należy pamiętać, że ilość tego metalu szlachetnego na rynku może zostać zwiększona tylko dzięki jego wydobyciu w kopalniach, pieniądze zaś zawsze można dodrukować. Posiadanie złota jest więc sposobem na uchronienie się przed skutkami inflacji.

 

Sytuacja na rynku finansowym i politycznym

 

Cena złota zależy również od sytuacji na rynku finansowym. W okresach hossy na giełdzie zazwyczaj ona spada, zaś w okresach bessy rośnie, ponieważ inwestorzy nabywają wówczas złoto dla utrzymania wartości posiadanego majątku. W razie narastających napięć politycznych ludność obawia się wybuchu konfliktów wojennych, a wtedy zazwyczaj aktywa finansowe tracą na znaczeniu. W okresach niepokojów posiadanie złota jest więc sposobem na przetrwanie trudnych czasów.

 

 

Wysokość stóp procentowych

 

Mówiąc o ważnych czynnikach wpływających na wartość złota, nie można zapominać o stopach procentowych. Kiedy ich poziom jest niski, tradycyjne inwestycje przynoszą mały zysk, a w niektórych sytuacjach po uwzględnieniu inflacji może nawet okazać się, że powodują straty finansowe. Większe zainteresowanie złotem inwestycyjnym sprawia, że jego wartość wzrasta. Kiedy zaś stopy procentowe utrzymują się na wysokim poziomie, zazwyczaj inwestorzy chętniej sięgają po zyski dostępne z tytułu tradycyjnych form lokowania kapitału.

 

Jak kupować złoto inwestycyjne?

 

Kruszce szlachetne w formie sztabek bądź monet inwestycyjnych oferują dilerzy, którzy umożliwiają również nabycie tego typu produktów przez internet. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku wybór dostawcy cieszącego się dobrą renomą. Przed sfinalizowaniem transakcji należy więc sprawdzić, czy do kupowanych produktów dołączane są certyfikaty potwierdzające ich autentyczność i jakość. Jednym z godnych zaufania dilerów działających także online jest firma 79th Element oferująca sztabki złota, monety inwestycyjne, a także srebro i inne metale szlachetne

2019-01-07 16:59:25
Przedświąteczna gorączka trwa – zobacz, w co zaopatrzyć automaty vendingowe więcej

Coraz więcej osób dba o swoje zdrowie i zmienia swoje nawyki żywieniowe. Z tego względu, nawet w gorączce przedświątecznej obecnie znacznie mniej ludzi niż kiedykolwiek sięga po czekoladowe smakołyki, zamieniając je na smaczne i zdrowe prze...

2018-12-20 19:15:52
Krótki przewodnik, jak wybrać najlepsze witaminy dla dorosłych więcej

Stosujesz suplementy diety? Jeśli tak, znajdujesz się w gronie ponad 70%Polaków, którzy okazyjnie bądź regularnie stosują tego typu preparaty. Pomimo, iż suplementy diety nie są lekami, sięgamy po nie bardzo chętnie – pojawienie się jakichk...

2018-10-23 08:55:52
7 grzechów głównych polskich kierowców więcej

Prawo jazdy jest jak pozwolenie na broń. W nieodpowiednich rękach może być śmiertelnie niebezpieczne. Oto siedem grzechów głównych polskich kierowców.

 

Wymuszenie pierwszeństwa wobec pieszych

 

Choć nieustąpienie pie...

LOGO webtree Katalog Ciekawych Stron Internetowych