Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Ozonator – co to jest i jakie ma zastosowania?

Ozonator – co to jest i jakie ma zastosowania?

Data dodania:
2021-04-20 15:10:50

Ozonatory to urządzenia, które stały się szczególnie popularne na początku pandemii SARS COV-19. Obecnie cieszą się coraz większą popularnością, gdyż znajdują szerokie zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Do czego wykorzystuje się ozonator? Gdzie może przydać się w przemyśle i dlaczego warto mieć ozonator domowy na własny użytek?

 

Czym jest ozonator?

 

Ozonator generuje bezbarwny gaz, zwany ozonem. Alotropową odmianę tlenu można rozpoznać po charakterystycznym zapachu, który często występuje po burzy. Dzięki swoim właściwościom hamuje rozwój bakterii, grzybów oraz pleśni. Stosowany jest również w celu zneutralizowania przykrych zapachów.

Ozonator do zastosowań przemysłowych jest tylko nieco większy niż taki do użytku domowego. Oba wymagają podłączenia do źródła prądu. Warto wiedzieć, że wytwarzany przez nie ozon w dużych ilościach może być szkodliwy dla człowieka, Ważne jest, aby po uruchomieniu urządzenia opuścić pomieszczenie na czas 30-45 minut. Po upływie wyznaczonego czasu gaz naturalnie ulegnie rozłożeniu, nie zagrażając zdrowiu pracowników, czy domowników. 

 

Rodzaje ozonatorów

 

Ozonatory wykorzystywane są również w przemyśle i w warsztatach. Ze względu na budowę i właściwości urządzenia, wyróżnia się:

 

Zastosowanie ozonatorów 

 

Ozonatory znajdują szerokie zastosowanie. Profesonalny ozonator przemysłowy jest dużo droższy od urządzenia domowego, jednakże charakteryzuje się przede wszystkim lepszymi parametrami. W zakładach produkcyjnych przetwórstwa rybnego pozwala na szybkie oczyszczanie powietrza, oraz pomaga w dłuższym magazynowaniu ryb i owoców morza. W zakładach przemysłu mięsnego służy do mycia półtusz. W całej branży spożywczej znajduje zastosowanie przy uzdatnianiu wody pitnej. Wraz z rozwojem zrównoważonej gospodarki odpadami, ozonator pozwala na dezynfekowanie ubrań i akcesoriów pochodzących z drugiego obiegu. W przemyśle samochodowym służy do czyszczenia klimatyzacji, a w hotelach do oczyszczania i odświeżania powietrza w pokojach. 

 

Jak widać, szerokie zastosowanie ozonatorów sprawia, że wciąż rośnie popyt na te urządzenia. Oprócz specjalistycznych maszyn zaawansowanych technologicznie, można również nabyć ozonator na własne potrzeby. Staje się to konieczne głównie w przypadku osób cierpiących na astmę lub inne schorzenia dróg oddechowych. Wiele chorych zastanawia się, czy ozonator jest bezpieczny dla zdrowia. Jak wcześniej zaznaczono, gdy urządzenie będzie prawidłowo eksploatowane, wówczas nie stanowi żadnego zagrożenia. Najważniejszą zasadą jest przestrzeganie zaleceń producenta. Należy również pamiętać o regularnych przeglądach technicznych ozonatora. 

 

2021-04-30 11:08:26
Akademia Mistrzostwa Kadrowo - Płacowego Na Szpilkach więcej

W dzisiejszych czasach, aby osiągnąć sukces i piąć się po drabinie kariery, należy dbać o swoje wykształcenie i się rozwijać. W czasach pandemii jest to jednak znacznie utrudnione. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze szkoleń on...

2021-04-20 15:10:50
Ozonator – co to jest i jakie ma zastosowania? więcej

Ozonatory to urządzenia, które stały się szczególnie popularne na początku pandemii SARS COV-19. Obecnie cieszą się coraz większą popularnością, gdyż znajdują szerokie zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Do czego...

2021-04-20 10:47:51
Jaka jest różnica między psychiatrą a psychologiem? więcej

Zdrowie psychiczne jest jednym z podstawowych czynników składających się na jakość życia. Jeszcze do niedawna aspekt ten był bagatelizowany, jednak obecnie świadomość wśród społeczeństwa w tym obszarze rośnie. Wiele osób decyduje się zadbać...