Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Plecak ewakuacyjny – nie tylko na wypadek ewakuacji

Plecak ewakuacyjny – nie tylko na wypadek ewakuacji

Data dodania:
2024-04-11 12:31:51

Każdy z domowników powinien mieć przygotowany plecak ewakuacyjny. Określenie to jest jedynie umowne, ponieważ chodzi o to, aby w łatwo dostępnym miejscu mieć spakowany plecak bądź torbę, w którym znajdą się rzeczy pozwalające na przetrwanie.


Co ważne, taki plecak przygotowujemy nie tylko z myślą o ryzyku działań zbrojnych czy też klęsk żywiołowych. Może się on przydać w wielu innych sytuacjach. W jakich z nich? I co warto mieć zapakowanego?
 

Podręczna apteczka – dla ratowania zdrowia i życia
 

W plecaku czy torbie przygotowanej na wypadek konieczności szybkiej ewakuacji lub ucieczki nie może zabraknąć podręcznej apteczki. Odpowiednio wyposażony zestaw pierwszej pomocy można znaleźć na stronie https://karaluch.com.pl/. Kupując gotowy zestaw, mamy pewność, że znajdują się w nim wszystkie elementy, które pozwalają na ratowanie zdrowia, a nawet życia, zarówno nas samych, jak i osób postronnych.
 

Tego typu zestaw można jednak stworzyć samodzielnie. Nie może w nim zabraknąć plastrów, bandaży, opatrunków czy środków dezynfekujących. Ponadto ostrych nożyczek, igieł i strzykawek. Można w nim również umieścić skalpel, pęsetę, chusty trójkątne, nawilżane chusteczki oraz koc termiczny. Osoby, które leczą się na schorzenia przewlekłe, powinny zapewnić sobie zapas leków, które regularnie przyjmują.
 

Zapasowa odzież i bielizna
 

W plecaku ewakuacyjnym miejsce jest ograniczone, ale nie może go zabraknąć dla zapasowej odzieży i bielizny. Powinny to być przynajmniej dwa zestawy, które obejmują odzież termiczną. Musimy być przygotowani na różne warunki, w tym pogodowe, dlatego kierujemy się przede wszystkim różnorodnością – bielizna termiczna będzie zatem odpowiednia niezależnie od pory roku. Poza tym pakujemy odzież, która przydać się może i latem, i zimą. Warto znaleźć miejsce dla wierzchniego odzienia, które będzie wodoodporne i zabezpieczy przed wiatrem.
 

Do tego rękawiczki, czapka i szalik, bo – jak już wspomniano – nigdy nie wiadomo, z jakimi warunkami przyjdzie nam się zmagać.
 

Brak dostępu do podstawowych mediów – jak sobie poradzić?
 

Sytuacje, kiedy może nam się przydać plecak ewakuacyjny, to nie tylko działania zbrojne czy klęski żywiołowe. W zamieszkiwanym bloku może się wydarzyć wypadek, np. pożar lub wybuch gazu. Trzeba będzie wtedy opuścić zagrożony budynek. Warunki pogodowe mogą zaś sprawić, że utkniemy w miejscu oddalonym od cywilizacji. Bywa również tak, że przez awarie nie ma dostępu do podstawowych mediów. Takich sytuacji może być bez liku!
 

Weźmy zatem pod uwagę rzeczy, które pozwolą sobie poradzić, gdy zabraknie wody, prądu, żywności czy też pojawi się problem z łącznością. Do plecaka lub torby zapakujmy radio na baterie wraz z zapasem baterii. Przydadzą się latarka, power bank, kompas, filtr do wody i/lub tabletki od uzdatniania wody, a także mapy. Do tego racje żywnościowe.
 

To tylko część z propozycji produktów i rzeczy, które warto zapakować do plecaka ewakuacyjnego. Należą one jednak do podstawowych, a jeśli istnieje możliwość rozbudowania takiego zestawu, warto przemyśleć indywidualnie, co i w jakich sytuacjach może być nam niezbędne.

2024-05-28 14:54:57
Jak pozyskać polskie lajki - Instagram 2024 więcej

Prowadzenie Instagrama to dziś nie tylko możliwość na kontakt ze znajomymi i śledzenie swoich idoli. Wiele osób i firm czerpie z tego korzyści majątkowe. To właśnie im najbardziej zależy na zasięgach i szukają sposobów na to, aby docierać d...

2024-05-27 14:12:05
Jak wybrać odpowiedni laptop dla siebie? więcej

Wybór odpowiedniego laptopa nie jest prosty - na rynku jest mnóstwo modelów, przez co ciężko jest wyszukać ten jedyny sprzęt, który będzie spełniał nasze wymagania. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze laptopa? Jak zawężać swoje pole poszu...

2024-05-27 13:54:15
Do czego może się przydać naturalna maść z nagietkiem? więcej

Maść nagietkowa, znana ze swoich wszechstronnych właściwości, jest od lat popularnym i niedrogim produktem stosowanym w leczeniu różnych problemów skórnych. Dzięki szerokiemu spektrum działania zasługuje na stałe miejsce w każdej domowej ap...