Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Produkcja tkaniny lnianej na przestrzeni wieków

Produkcja tkaniny lnianej na przestrzeni wieków

Data dodania:
2017-12-07 10:55:32

Historia produkcji wyrobów włókienniczych obejmuje różne kultury i stulecia Od jedwabników starożytnych Chin po 100% organiczną bawełnę PIMA z nieskażonych plantacji w Peru. Sztuka i artefakty z prehistorycznych miejsc na całym świecie wskazują na pierwsze triumfy człowieka ujarzmienia natury. Datowanie radiowęglowe włókien tekstylnych znalezionych w prehistorycznych miejscach waha się od czterech do nawet trzydziestu tysięcy lat wcześniej. Ale najstarsza tkanina i jedyna, która inspiruje papieskie edykty i opisuje wybryki w rzymskich sądach – to płótno.

 

Starożytne początki tkaniny lnianej

 

Świadoma uprawa lnu rozpoczęła się prawdopodobnie w latach 5000-4000 p.n.e. w regionach Afryki Północnej i Żyznego Półksiężyca, od początku lniane płótno było uważane za święte.


W starożytnych mezopotamskich miastach-państwach, takich jak Babilon i Ur, tkanina była rzadka i stanowiła 10% produkcji tekstyliów. Podczas gdy roślina lniana nie jest trudna w uprawie i osiąga dojrzałość już w ciągu 100 dni, za to wypłukuje większość składników odżywczych z gleby, tak że pola muszą leżeć odłogiem przez kolejne 130-150 dni. Z powodu czasochłonnej produkcji tylko członkowie elity, tacy jak księża i królewskie postacie mogły sobie pozwolić na odzież i inne artykuły z lnu.


Na półwyspie Synaj po niewielu latach, żyzna dolina Nilu zapewniła znacznie przyjemniejszą ekologię uprawy lnu. Coroczne zalewanie Nilu powodowało gromadzenie się złóż aluwialnych, które uzupełniały składniki odżywcze w glebie, wyjałowioną przez uprawę lnu. W połączeniu z nadmiarem tej same siły roboczej, która zbudowała piramidy, len szybko stał się staroegipskim materiałem do produkcji artykułów nieżywnościowych.


Ujarzmienie produkcji płótna

 

Jednak dopiero wynalazek zmechanizowanego przędzenia i tkactwa w XIX wieku zwiększył możliwości produkcji płótna lnianego. Wszystko, od bielizny po pieczywo, mogło być wykonane szybciej i taniej, niż kiedykolwiek wcześniej. Ciężar produkcji lnu spadł z barków rolników na bardziej wytrzymałe metalowe maszyny, a artykuły gospodarstwa domowego z lnu stały się bardziej dostępne dla niższych klas.


Jednak dopiero po latach 70. tych, kiedy większość artykułów lnianych przeniosła się z artykułów gospodarstwa domowego na przemysł odzieżowy, stała się idealnie tkaniną drogich lnianych spodni, które tak dzisiaj kochamy latem. Len w upalne dni chłodzi i jest niezwykle trwały. Starożytni Egipcjanie mieli obsesję na punkcie higieny, stąd zachwyt nad lnianymi tkaninami. Odporna na rozwój drobnoustrojów i owady. Doceniana do dzisiaj przez największych projektantów za gładką i niepylną powierzchnię.

 

Artykuł opracowany przez zespół www.mir-tex24.pl

2018-10-23 08:55:52
7 grzechów głównych polskich kierowców więcej

Prawo jazdy jest jak pozwolenie na broń. W nieodpowiednich rękach może być śmiertelnie niebezpieczne. Oto siedem grzechów głównych polskich kierowców.

 

Wymuszenie pierwszeństwa wobec pieszych

 

Choć nieustąpienie pie...

2018-10-12 11:46:24
Dach idealny – o czym należy pamiętać? więcej

Dach nad głową. Daje gwarancję bezpieczeństwa, spokój, pewność, że możemy poczuć się dobrze we własnym domu. To synonim ciepła i komfortu. I jedna z najważniejszych części budynku. Dobry dach i komin to coś, o czym powinniśmy pomyśleć już w...

2018-10-12 11:23:28
Włoska kuchnia – za co ją kochamy? więcej

Trudno znaleźć kogoś, kto nie byłby fanem włoskiego jedzenia. Ze słonecznej Italii przybyła do nas pizza, makarony, owoce morza i warzywne, lekkie sałatki. Kuchnia ta ma tyle odsłon, ile regionów jest w kraju. Oto przegląd tych najpopularni...

LOGO webtree Katalog Ciekawych Stron Internetowych