Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Rozliczenie podatku liniowego i PIT-36L

Rozliczenie podatku liniowego i PIT-36L

Data dodania:
2019-03-22 12:40:13

Podatek liniowy jest jednym ze sposobów opodatkowania w Polsce. Oznacza możliwość opodatkowania jedną stawką, niezależną od dochodów, która obecnie wynosi 19%. Z zasady polega więc na tym, że podatek zawsze wykazuje tą samą stawkę bez względu na to, czy dochody są wysokie czy niskie. Rozliczenie w ten sposób nie jest automatyczne, a odbywa się na odpowiedni wniosek podatnika.

 

Zgłoszenie do podatku liniowego

 

W celu rozliczania się na zasadach podatku liniowego oraz wykorzystywania deklaracji PIT-36L (https://www.e-pity.pl/abc_podatki/deklaracje/pit_36l/), podatnik musi dokonać odpowiedniego wyboru i zgłosić to do organów podatkowych. Zgodnie z aktualnym brzmieniem ustawy podatek dochodowy od osób fizycznych, art. 9a ust 2 określa, że wybór opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (podatek liniowy), następuje na postawie pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania, skierowanym do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Termin do złożenia to maksymalnie 20 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy dochód z danego tytułu w roku podatkowym (w przypadku grudnia - do końca roku podatkowego). Taki wybór również automatycznie zostanie zaliczony na następne lata. Odpowiednio, w formie pisemnego oświadczenia, podatnik może zrezygnować z podatku liniowego.

 

Rozliczenie podatników podatku liniowego

 

Podatek liniowy można rozliczać miesięcznie oraz kwartalnie, w zależności od wyboru podatnika. Podatnicy, którzy zdecydowali się na opodatkowanie podatkiem liniowym, powinni rozliczyć swoją indywidualną roczną deklarację podatkową na formularzu PIT-36L. Jest to druk dostępny zarówno w formie papierowej (tradycyjnej), jak i elektronicznej (e-deklaracje). W każdym przypadku formularz powinien zostać złożony do odpowiedniego organu podatkowego, do 30 kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym, czyli za rok 2018 odbędzie się za pomocą PIT 2019, do 30 kwietnia 2019 roku.

 

Wady i zalety podatku liniowego

 

Podatek liniowy i rozliczenie w ramach formularza PIT-36L ma swoje wady i zalety. Do najważniejszych zalet można zaliczyć mniejsze skomplikowanie obliczeń, uproszczoną formę opodatkowania w 19% wysokości oraz brak podwyższania opodatkowania ze względu na osiągnięcie progów podatkowych. Do wad natomiast zalicza się między innymi brak możliwości skorzystania z ulg, czy form takich jak ulga podatkowa oraz brak możliwości rozliczenia wspólnie z małżonkiem.

 

Podsumowanie i rekomendacje

 

Podleganie pod zasady podatku liniowego oraz rozliczenie na formularzu PIT-36L, zależy od wcześniej podjętych przez podatnika decyzji i dotyczy określonej grupy podatników. Rozwiązanie rozliczania podatku na zasadach liniowych może być opłacalne, jednak niesie za sobą pewne potencjalnie negatywne konsekwencje. Przed skorzystaniem z tego rodzaju opodatkowania warto więc przemyśleć wszystkie za i przeciw. W każdym jednak przypadku gdy podatnik jest już zobligowany do wypełnienia deklaracji PIT-36L, ma on możliwość złożenia deklaracji zarówno tradycyjnie jak i elektronicznie. Należy jednak pamiętać, iż usługa „Twój e-PIT” dla PIT-36L nie jest na razie odstępna.

Słowa kluczowe


2019-03-22 12:40:13
Rozliczenie podatku liniowego i PIT-36L więcej

Podatek liniowy jest jednym ze sposobów opodatkowania w Polsce. Oznacza możliwość opodatkowania jedną stawką, niezależną od dochodów, która obecnie wynosi 19%. Z zasady polega więc na tym, że podatek zawsze wykazuje tą samą stawkę bez wzglę...

2019-03-18 11:10:52
Lokaty bankowe w praktyce. Po czym poznać dobrą ofertę? więcej

Udało Ci się zgromadzić nadwyżkę finansową i chcesz, by pracowała na zysk? Lokaty bankowe to dobry sposób na pomnażanie kapitału – pod warunkiem wyboru odpowiedniej oferty. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

 

Lokaty bankowe to produkt...

2019-03-04 15:37:22
Link building, content marketing, optymalizacja — podstawy SEO więcej

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarce Google wymaga wiedzy z wielu różnorodnych dziedzin. Tylko łącząc rozliczne działania i wykonując je w sposób zaplanowany oraz regularny jesteśmy w stanie osiągnąć oczekiwany efekt w postaci odpowiedniej p...