Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Rynek pracy w Krakowie – co warto wiedzieć?

Rynek pracy w Krakowie – co warto wiedzieć?

Data dodania:
2020-01-03 11:22:38

Rynek pracy w Krakowie prężnie się rozwija. Za sprawą dynamicznych zmian, znalezienie zatrudnienia w stolicy województwa małopolskiego jest łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Zwłaszcza przedstawiciele zawodów deficytowych nie powinni narzekać na brak atrakcyjnych ofert pracy

 

Czy łatwo znaleźć pracę w Krakowie?

 

„Praca Kraków” – po wpisaniu takiej frazy w wyszukiwarkę internetową, można zyskać dostęp do wielu ogłoszeń z rozmaitych branż. Znalezienie dogodnego zajęcia, które odpowiada preferencjom danej osoby, nie powinno sprawić zbyt wielu kłopotów. Współcześnie można bowiem mówić o rynku pracownika, w którym to kandydaci do pracy coraz częściej dyktują warunki zatrudnienia. Wszystko dlatego, że stopa bezrobocia w Krakowie utrzymuje się na niskim poziomie –  we wrześniu 2019 roku wynosiła jedynie 2,1%. Przekłada się to na sytuację, w której pracodawcom coraz trudniej jest pozyskać wartościowych pracowników. Dotyczy to w szczególności kilku określonych sektorów.

 

Zgodnie z raportem „Barometr zawodów 2019”, na atrakcyjne oferty zatrudnienia mogą liczyć przede wszystkim przedstawiciele profesji deficytowych, np. pracownicy branży gastronomicznej, ślusarskiej czy elektrycznej, a także analitycy, budowlańcy, fryzjerzy, lekarze i pielęgniarki oraz kierowcy. Ze względu na duży rozwój krajowych i międzynarodowych firm, przedsiębiorcy w Krakowie coraz częściej potrzebują też wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się administracją, finansami i księgowością. Możliwe jest także chociażby zatrudnienie w logistyce, dystrybucji czy zaopatrzeniu.

 

Mimo to, w Krakowie wciąż istnieją zawody nadwyżkowe, czyli takie, w których trudno znaleźć pracę. Nie jest ich jednak wiele. Wśród nich znajdują się takie profesje jak architekci, dziennikarze, biolodzy, ekonomiści, filozofowie, socjolodzy, prawnicy czy chemicy.

 

Jak znaleźć pracę w Krakowie?

 

Jedną z najczęściej stosowanych metod na znalezienie pracy w Krakowie jest szukanie ofert na własną rękę. W Internecie dostępnych jest wiele portali z ogłoszeniami – zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. Wystarczy na bieżąco je przeglądać i wysyłać dokumenty aplikacyjne do wybranych firm.

 

Czasami jednak znalezienie pracy może przysporzyć pewnych trudności. Borykają się z nimi zwłaszcza osoby młode (przed 30. rokiem życia), które nie mają jeszcze bogatego doświadczenia zawodowego oraz starsze (po 50. roku życia), które np. chcą się przebranżowić. W ich przypadku lepszym rozwiązaniem od samodzielnego poszukiwania pracy, może się okazać skorzystanie z usług agencji zatrudnienia. Zadaniem takiej placówki jest dostosowywanie ofert pracy do kompetencji i potrzeb konkretnego pracownika. Dzięki temu, znalezienie atrakcyjnego zajęcia może być nie tylko łatwiejsze, ale i szybsze.

 

Jakie są zarobki w Krakowie?

 

Pracownicy krakowskich przedsiębiorstw mogą liczyć na całkiem dobre zarobki. Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętna pensja w 2018 roku wynosiła 5368,39 zł brutto. Zgodnie z przewidywaniami, kwota ta w kolejnych latach ma stopniowo rosnąć.

 

Więcej o ofertach pracy w Krakowie pod adresem: https://www.randstad.pl/znajdz-prace/malopolskie/krakow/

 

2020-01-17 11:13:49
Onboarding pracownika - wszystko co musisz o nim wiedzieć. więcej

Onboarding pracownika, czyli wprowadzenie nowej osoby do firmy, jest procesem, który każdy z nas przechodzi w czasie rozpoczynania nowej pracy. Dzięki temu osoba, która rozpoczyna swoją karierę w murach danej firmy, nie jest przytłoczona na...

2020-01-17 11:00:34
Dlaczego warto przechowywać dane w chmurze? więcej

Od wielu lat chmura obliczeniowa zyskuje coraz większą liczbę aktywnych użytkowników, a to za sprawą walorów funkcjonalnych i bezpieczeństwa, jakie wiąże się z magazynowaniem danych. Dzięki olbrzymiej mocy i ilości oferowanego miejsca, prze...

2020-01-03 11:22:38
Rynek pracy w Krakowie – co warto wiedzieć? więcej

Rynek pracy w Krakowie prężnie się rozwija. Za sprawą dynamicznych zmian, znalezienie zatrudnienia w stolicy województwa małopolskiego jest łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Zwłaszcza przedstawiciele zawodów deficytowych nie powinni na...