Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Ubezpieczenie OCP a OCS – czym się różnią?

Ubezpieczenie OCP a OCS – czym się różnią?

Data dodania:
2022-01-04 13:38:44

W usługach związanych z sektorem transportowym działania realizowane zarówno przez przewoźnika, jak i spedytora wiążą się z pewnego rodzaju ryzykiem – takim jak kradzież ładunku czy jego zniszczenie. Dlatego w przypadku tych zawodów warto zdecydować się na odpowiednią polisę ubezpieczeniową, która zagwarantuje spokój i bezpieczeństwo. Jakie ubezpieczenie wybrać, aby najlepiej chronić swoje interesy?

 

Ubezpieczenie OCP – czym jest?

 

OCP to skrót od “odpowiedzialności cywilnej przewoźnika”. Ubezpieczenie to jest dobrowolną polisą, skierowaną do przewoźników mających w swojej ofercie przewozy do innych krajów, na przykład transport do Anglii. OCP pozwala na uzyskanie odszkodowania w przypadku kradzieży lub zniszczenia ładunku, a także w sytuacji powstania szkody z winy przewoźnika czy opóźnienia dostawy.

 

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie OCP?

 

Uszkodzenia transportowanych produktów – na przykład podczas transportu do Grecji – mogą generować olbrzymie straty i obciążyć finansowo przewoźnika. Dlatego nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu OCP. Niskie składki w polisach często nie zapewniają pełnej ochrony przed różnymi sytuacjami losowymi, które zdarzają się w sektorze transportowym. 

 

Przed wykupieniem ubezpieczenia należy dokładnie przeanalizować OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia, a także zapoznać się z sumą gwarancyjną ubezpieczyciela. Suma ta musi minimalizować ryzyko konieczności pokrycia strat finansowych przez przewoźnika. 

 

OCP – czego nie dotyczy?

 

OCP nie dotyczy przewozu między innymi:

 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika może również zostać uznane za bezzasadne, jeśli uszkodzenie transportowanego towaru powstało w wyniku zaniedbań osoby odpowiedzialnej za przygotowanie towaru do przewozu. 

 

Czym jest ubezpieczenie OCS?

 

Ubezpieczenie OCS to inny rodzaj polisy dedykowanej branży transportowej. Skrót OCS oznacza “odpowiedzialność cywilną spedytora”. Ubezpieczenie to jest przeznaczone dla firm, które zajmują się spedycją, czyli organizowaniem przewozu ładunków na zlecenie klientów. OCS chroni spedytorów przed odpowiedzialnością finansową wobec kontrahentów w sytuacjach, takich jak: powstanie szkód związanych z niewykonaniem usługi spedycyjnej czy niewywiązanie się z należytego zrealizowania danej usługi transportowej. 

 

Polisa OCS to ochrona wszelkich działań związanych ze spedycją. Dzięki niej możliwe jest zabezpieczenie przewozu towarów do krajów z Unii Europejskiej, na przykład transportu do Francji. Do czynności spedycyjnych zaliczyć można między innymi: transport i wyładunek towaru, pakowanie paczek, kontrola przesyłek, przygotowanie dokumentacji przewozowej.

 

Ubezpieczenia dla transportu – OCP I OCS

 

Ubezpieczenia OCP I OCS to polisy kierowane bezpośrednio do sektora transportowego. Mogą z nich korzystać branże przewozowe i spedycyjne. Ubezpieczenia te zapewniają ochronę przed różnymi rodzajami szkód, które mogą się przydarzyć w trakcie wykonywania czynności związanych z transportem. Należy pamiętać, że każda polisa powinna być przemyślana i dokładnie przeanalizowana przed zakupem. 

 

2022-01-18 10:01:24
Sposoby na pozyskanie lajków na Instagram więcej

Wiele osób myśli dziś o związaniu swojej kariery zawodowej z Instagramem. Medium to stwarza ogromne możliwości pod względem zyskania popularności czy promocji własnej marki, więc i chętnych do zostania Instagramerem nie brakuje. Jak jednak ...

2022-01-17 11:48:48
Świąteczna galeria własnego autorstwa. Obrazy do samodzielnego pomalowania więcej

Techniki artystyczne cały czas się rozwijają, dzięki czemu zwolennicy sztuki i malowania wynajdują dla siebie ciekawe propozycje na tworzenie wspaniałych obrazów. Przykładem jest malowanie numerowe. To jeden z najpopularniejszych sposobów n...

2022-01-04 13:38:44
Ubezpieczenie OCP a OCS – czym się różnią? więcej

W usługach związanych z sektorem transportowym działania realizowane zarówno przez przewoźnika, jak i spedytora wiążą się z pewnego rodzaju ryzykiem – takim jak kradzież ładunku czy jego zniszczenie. Dlatego w przypadku tych zawodów warto z...