Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły W których miastach w Polsce żyje się najlepiej?

W których miastach w Polsce żyje się najlepiej?

Data dodania:
2019-09-30 09:06:00

Wybór najlepszego miejsca do życia nie jest łatwym zadaniem. Czynniki, które mają znaczący wpływ na ostateczną decyzję to przede wszystkim wysokość zarobków, niskie koszty życia, bezpieczeństwo, jakość powietrza oraz dostęp do placówek kulturalnych oraz licznych atrakcji, które mogą umilić spędzanie wolnego czasu.

 

Polski ranking miast

 

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz dziennikarzami „Polityki” wykonali analizę porównawczą miast przedstawiającą te, w których żyje się najlepiej. Pod uwagę brano m. in. takie czynniki jak: edukacja, praca, czas wolny, środowisko, bezpieczeństwo, zdrowie i komunikacja. Na dziesiątym miejscu uplasowany został Olsztyn, który ceniony jest za środowisko, kolejna pozycja należy do Gdyni, która posiada bardzo dobrą komunikację. Kolejne jest Opole, które w ogólnym zestawieniu bardzo wysoką notę otrzymało w kategorii praca, Wrocław (miejsce nr 7) otrzymał wysokie wyniki za edukację oraz samorząd. Gdańsk znalazł się na szóstej pozycji z ogólną oceną 93,88 i najwyższą notą za komunikację. Następny w zestawieniu jest Rzeszów – zwycięzca w kategorii zdrowie, natomiast lokatę wyżej uplasował się wysoko ceniony za środowisko i komunikację Poznań. Najniższy stopień podium należy do Krakowa (ogólny wynik 95,88), który zwyciężył w kategoriach samorząd oraz edukacja, drugie miejsce zajęła Warszawa, która wiedzie prym na rynku pracy. Na pozycji numer jeden został uplasowany Sopot, który jest liderem w takich dziedzinach jak czas wolny, społeczność i środowisko.

 

 

Gdańsk najlepiej ocenianym z polskich miast w światowym zestawieniu

 

Quality of Life Index 2019 to ranking jakości życia, który został sprawdzony w 226 miastach świata. Opublikował go specjalizujący się w analizach kosztów życia portal Numbeo. Ocenione zostały następujące kryteria: jakość życia, siłę nabywczą pieniądza, bezpieczeństwo, opiekę zdrowotną, koszty życia, ceny nieruchomości, komunikację miejską, poziom zanieczyszczeń oraz klimat. Zestawienie dotyczy bieżącego roku i jego zwycięzcą jest stolica Australii, Canberra. Drugie miejsce zajęło Raleight – miasto leżące na terenie Stanów Zjednoczonych, a trzecia pozycja przypadła kolejnej Australijskiej aglomeracji, Adelaide.

 

Zestawienie polskich miast otwiera Gdańsk, który uplasował się na miejscu 82 i tym samym zanotował wzrost o sześć pozycji w stosunku do roku ubiegłego. Poza stolicą Pomorza w rankingu znalazły się jeszcze Poznań, Warszawa, Wrocław oraz Kraków, które zajęły kolejno 100, 116, 124 i 126 miejsce.

 

Powyższe dane pokazują jak atrakcyjnym miejscem do zamieszkania jest Gdańsk, który jest najbardziej zbilansowany wśród polskich miast biorąc pod uwagę wszelkie kryteria. Ponadto, nowe mieszkania w Gdańsku wyceniane są na ok. 6 tys. zł za 1 m2, co czyni je przystępnymi cenowo, mając na względzie popyt na usługi turystyczne w Trójmieście. Nowopowstałe osiedla bardzo często wznoszone są w atrakcyjnych lokalizacjach pełnych zieleni. Przykładowo, deweloper RAI PB oferuje mieszkania w dzielnicy Osowa, która to należy do najbezpieczniejszych miejsc w Gdańsku. Inwestycja Ogrody Diany (przedstawiona jest na stronie http://raipb.pl/) charakteryzuje się budownictwem zgodnym z obecną modą i usytuowana jest wśród drzew i podmiejskiej zieleni, które to zachęcają do spędzania czasu na wolnym powietrzu.

2020-01-17 11:13:49
Onboarding pracownika - wszystko co musisz o nim wiedzieć. więcej

Onboarding pracownika, czyli wprowadzenie nowej osoby do firmy, jest procesem, który każdy z nas przechodzi w czasie rozpoczynania nowej pracy. Dzięki temu osoba, która rozpoczyna swoją karierę w murach danej firmy, nie jest przytłoczona na...

2020-01-17 11:00:34
Dlaczego warto przechowywać dane w chmurze? więcej

Od wielu lat chmura obliczeniowa zyskuje coraz większą liczbę aktywnych użytkowników, a to za sprawą walorów funkcjonalnych i bezpieczeństwa, jakie wiąże się z magazynowaniem danych. Dzięki olbrzymiej mocy i ilości oferowanego miejsca, prze...

2020-01-03 11:22:38
Rynek pracy w Krakowie – co warto wiedzieć? więcej

Rynek pracy w Krakowie prężnie się rozwija. Za sprawą dynamicznych zmian, znalezienie zatrudnienia w stolicy województwa małopolskiego jest łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Zwłaszcza przedstawiciele zawodów deficytowych nie powinni na...