Strona główna Dodaj stronę Promowane firmy Regulamin Kontakt Panel administracyjny
(85) 307 00 12
Tu jesteś Strona Główna Artykuły Zabezpieczenie kredytu szyte na miarę – dopasuj je do swojej sytuacji

Zabezpieczenie kredytu szyte na miarę – dopasuj je do swojej sytuacji

Data dodania:
2016-07-27 16:57:56

Każdy z nas jest inny, każdy znajduje się w innej sytuacji materialnej i społecznej. Dlaczego więc ubezpieczenie kredytu ma być takie samo dla wszystkich i narzucone odgórnie przez banki? Właśnie ze względu na to, że trudno znaleźć dobrą odpowiedź na to pytanie, 15 kwietnia 2015 KNF wprowadziła rekomendację U, która pozostawia klientom dużo większą swobodę w zakresie wyboru ubezpieczenia kredytu. Dzięki niej każdy klient może obecnie ubezpieczyć swój kredyt na warunkach najbardziej korzystnych dla niego i stosownie do sytuacji, w jakiej się aktualnie znajduje. Poznajmy szczegóły takiego rozwiązania.

 

Ubezpieczenie kredytu pozwala klientowi na pewien zakres poczucia bezpieczeństwa. Już samo zadłużenie dla wielu osób stanowi powód do niepokoju. Trudno się więc dziwić, że każdy z nas chce jak najlepiej zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed sytuacją, w której z powodu różnych zdarzeń losowych, takich jak utrata źródła dochodu, choroba, nieszczęśliwy wypadek, nie będziemy mogli w wyznaczonym terminie spłacić swojego zobowiązania. Przed taką ewentualnością chcą się zabezpieczyć także banki, wprowadzając do swojej oferty ubezpieczenie kredytu, które ma stanowić ochronę zarówno interesów placówki bankowej, jak również klientów. Pytanie tylko, czy aby na pewno dobro klienta było dotychczas brane pod uwagę…?

 

Bankowa rzeczywistość

 

Niestety, trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że w polisach proponowanych przez placówki bankowe, dotyczących spłaty kredytu, dobro klienta było na pierwszym planie. Oferty ubezpieczenia zazwyczaj opracowywane były w sposób grupowy, zupełnie nieuwzględniający sytuacji, w jakiej znajdował się dany klient i całkowicie niezgodne z jego oczekiwaniami. Warunki zazwyczaj mało korzystne dla klienta, za to bardzo korzystne dla banku, nie były do końca przejrzyste i czytelne. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że niejednokrotnie kupował on przysłowiowego „kota w worku” i to za bardzo wygórowaną cenę. Dotychczas ubezpieczenie kredytu było narzucane przez banki i jego zakup był obowiązkowy (więcej informacji na ten temat przeczytają Państwo między innymi na https://blog.axa.pl/blog/bezpieczenstwo/zabezpieczenie-kredytu).

 

Ze względu na fakt, że warunki takiej polisy nie były dopasowywane do klienta, często był on zmuszony płacić za dodatkowe ubezpieczenie nawet wtedy, kiedy jego polisa na życie, którą opłacał już kilka lat, obejmowała taki zakres świadczeń. W rezultacie był narażony na zbędne koszty. Poza tym, wiele z zapisów nie uwzględniało rzeczywistej sytuacji klienta, który pomimo tego, że płacił za takie ubezpieczenie, tak naprawdę nigdy nie mógłby z niego skorzystać.  

 

Twoja polisa – Twoje decyzja

 

Dzięki wprowadzeniu rekomendacji U, takie sytuacje na szczęście należą już do przeszłości. Obecnie każdy klient sam decyduje, z jakiej oferty ubezpieczeniowej chce skorzystać. Oczywiście, bank nadal ma prawo do ustalenia tzw. warunków brzegowych, czyli między innymi minimalnej sumy ubezpieczenia, ponieważ jest to forma zabezpieczenia jego interesów, ale o obowiązku płacenia za pakiet „kredyt + narzucona polisa” możemy zapomnieć na dobre.

 

Pomimo tego, że placówki bankowe w dalszym ciągu posiadają w swojej ofercie ubezpieczenia kredytów, ich forma zdecydowanie się zmieniła. Przede wszystkim są one opracowywane indywidulanie a nie grupowo, a ich zakres oraz warunki są zapisane dużo jaśniej i przejrzyściej. Pozwala to każdemu klientowi na dokładne zapoznanie się z nimi i podjęcie dobrowolnego, świadomego wyboru czy decyduje się na taką polisę, czy woli poszukać oferty korzystniejszej dla siebie spośród tych proponowanych przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe.

 

W przypadku, kiedy jego polisa na życie, którą posiada, obejmuje swoim zakresem również warunki dotyczące kredytu zastrzeżone przez banki, klient nie jest zobowiązany do zakupu dodatkowego ubezpieczenia. Spokojnie może korzystać z jednego. Natomiast, jeśli warunki polisy nie są zgodne z wytycznymi banku, wówczas wystarczy jedynie rozszerzyć jej zakres. Taki wybór różnych możliwości sprawia, że każdy z nas może dopasować ubezpieczenie kredytu do własnych potrzeb, bez konieczności płacenia za coś, co jest dla niego niekorzystne.  

2020-06-18 16:42:21
Audyt SEM – zwiększ efektywność kampanii Google Ads więcej

Kampania Google Ads dla Twojej strony trwa już od dłuższego czasu i zastanawiasz się czy jest ona prowadzona w sposób poprawny? W tym artykule dowiesz się na jakie obszary warto jest zwrócić uwagę, by móc prowadzić optymalnie kampanię w Goo...

2020-06-08 14:48:34
Czemu ochrona przeciwsłoneczna jest tak ważna więcej

Wielkimi krokami zbliża się lato, a co za tym idzie czas wypoczynku na plażach i korzystania z kąpieli słonecznych. Słońce  dostarcza nam wiele przyjemności, jednak należy z nich korzystać w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. Wystawiając s...

2020-06-04 15:09:24
Czy opłaca się sprowadzać zabawki z Chin do Polski? więcej

Jeśli wciąż myślisz, że nie warto inwestować w towary z Chin, to pozbawiasz się szansy na rentowny biznes. Import z Chin zmienił się diametralnie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Rynek Dalekiego Wschodu przestał zalewać nas produk...